poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vydělávání na pandemii: Nabízení příjezdových formulářů do země za poplatek

3.12.2021

Příjezdové formuláře do evropských zemí jsou umístěny na oficiálních internetových stránkách spravovaných místními úřady spolu s jasnými instrukcemi k vyplnění, a to zcela zdarma. Podnikavci, kteří za pomoc s vyplněním vyžadují poplatek, tak zneužívají situace k obohacení na úkor spotřebitelů.

Na internetu lze snadno naletět stránkám, které formulář nabízejí za poplatek, upozornila britská spotřebitelská organizace Which? Kolegové již dříve odhalili společnosti, které nabízely běžně bezplatné služby za peníze. Prověřen byl způsob vyplňování formuláře pro vstup do Velké Británie, Španělska, Portugalska, Řecka, Itálie a Turecka. Jde o doklady, které vznikly v souvislosti s pandemií covid-19, umožňují sledovat vjezd osob, případnou karanténu, a informovat je, pokud byly během cesty vystaveny kontaktu s nakaženým.

Tým Which? nalezl na prvních dvou stránkách výsledků vyhledavače Google pro každou zemi 12 odkazů na placené služby. Dva se dokonce zobrazovaly výše než oficiální stránky s formulářem a některé byly na první místa ve vyhledávání zobrazeny skrze reklamu. Některé přímo obsahovaly vlajku ve svém vizuálním zpracování, proto mohly vypadat jako oficiální a oklamat uživatele.

Jeden z  webů používá v záhlaví slovo oficiální, což je rovněž zavádějící, a neinformuje jasně o možnosti bezplatného získání a vyplnění formuláře jinde na internetu. Teprve po upozornění přeformuloval nabídku, ze které původně vyplývalo, že poplatek je požadován za samotný formulář, nikoliv za pomoc s jeho vyplněním jako nabízenou službu. Některé stránky tvrdí, že jsou rychlejší než oficiální web. Jiné uvádějí, že zajistí bezproblémovější vyplnění. Jedna dokonce říká, že umí urychlit potvrzení o vyplnění – zajistí jej za 24 h, 4 h nebo 1 h, a čím je lhůta kratší, tím je služba dražší. Přitom zkušenosti ukazují, že po vyplnění příjezdového formuláře do jednotlivých zemí na oficiálním webu přichází potvrzení e-mailem během několika minut.

Pět takových firem platí společnosti Google za reklamu a přednostní zobrazení ve výsledcích vyhledávání. To je ovšem v rozporu s podmínkami Googlu, podle kterých „nepovolí reklamy na dokumenty a/nebo služby, které lze získat přímo od vlády nebo pověřeného poskytovatele“. Tyto zásady se mají vztahovat na „nabídky pomoci při získávání těchto produktů nebo služeb“. Organizace Which? proto nahlásila provozovateli příslušné reklamy a ty později z výsledků zmizely, ale jejich místo hned zaujaly jiné podobné stránky.

Podmínky ke vstupu do jednotlivých zemí světa najdete na Mapě cestovatele MZV ČR, kde vás příslušný odkaz přesměruje na konzulární informace českého zastupitelského úřadu na místě s veškerými aktuálními informacemi a odkazy na důležité weby. Sledujte rovněž informace o cestách do zahraničí na vládním Covid portálu. Nespoléhejte pouze na internetové vyhledavače a pamatujte, že zaplacená reklama a první místo ve výsledcích nezaručuje férové jednání.

Související články