poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test zahřívacích lahví: Na ceně nezáleží

6.12.2021

Všechny zahřívací lahve udrží teplo stejně. Investovat se vyplatí do kvalitního obalu. Obaly prodávané přímo s termoforem jsou jen pro parádu.

Termofor neboli zahřívací láhev umí dobře udržet příjemnou teplotu a může usnadnit život těm, kteří se snaží ušetřit na topení, ať už s ohledem na životní prostředí, nebo kvůli vysokým cenám energií. Britská spotřebitelská organizace Which? testovala devět nejprodávanějších termoforů na tamějším trhu v ceně 5–30 liber. Všechny byly naplněny do dvou třetin horkou vodou a tým sledoval, jak rychle vychládají.

Závěrem testu je, že se nevyplatí pořídit si drahý termofor, protože všechny lahve si vedly velmi podobně. Rozdíl v udržení teploty po stanovenou dobu mezi nejteplejším a nejvychladlejším byl 2 °C, což uživatel nejspíše nepocítí. Některé testované výrobky se prodávají s obalem, proto se testoval rovněž stav s ním. Po třech hodinách klesla teplota všech termoforů nezávisle na přítomnosti obalu na 37 °C a níže. Optimální je tedy pořídit si zahřívací lahev za rozumnou cenu a zvlášť si pořídit skutečně kvalitní obal, který ji udrží déle teplou.

Podle Which? byl nejlepší zahřívací lahví výrobek Superdrug 1,7L. Byl nejlevnější. Okolo hrdla měl dost široký okraj na to, aby nedošlo k popáleninám při plnění. Snadno se z něj po naplnění vytlačí přebytečný vzduch, nemá ostré hrany a je bez zápachu.

Do termoforu nikdy nepoužívejte vařící vodu, protože znehodnotí švy a zvýší pravděpodobnost protékání. Vždy vyčkejte pár minut, než ji do nádoby nalijete. Neplňte lahev více než do dvou třetin, abyste nezatížili zbytečně švy a uzávěr a lahev při neopatrném zacházení nepraskla. Po každém použití termofor vyprázdněte, osušte a postavte nebo zavěste dnem vzhůru k dokonalému vyschnutí, předejdete tak plísním. Vyhněte se abrazivním čisticím prostředkům, stačí otřít vlhkým hadříkem. Čisticí prostředky mohou při opakovaném použití poškodit materiál termoforu.

Související články