poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dětské sušenky – spíše cukroví než plnohodnotné jídlo

9.12.2021

V sušenkách běžně konzumovaných dětmi k snídani nebo jako školní svačina je mnoho cukru i tuku, barviva a ochucovadla, ale málo vlákniny. Podle španělské analýzy nutričních vlastností rozhodně neprospívají zdraví a nenahradí pravidelný pokrm.

Spotřebitelská organizace OCU zkoumala složení 305 výrobků od 56 značek z běžné prodejní sítě. Projekt podpořilo španělské ministerstvo pro spotřebitele. Kolegové sledovali seznam složek a nutriční informace uvedené na obalech. Vzorky rozdělili do šesti skupin – jednoduché sušenky (kulaté nebo obdélníkové, s reliéfem, tvary zvířat nebo siluetami superhrdinů, 62 vzorků), oplatkové sušenky (různé náplně, 28 vzorků), sušenky s čokoládou (čokoláda je dobře identifikovatelná na povrchu produktu, 104 vzorků), čokoládové sušenky (čokoláda je zapracovaná do těsta, 23 vzorků), slepované sušenky (s čokoládovým krémem, 66 vzorků) a ostatní (především s náplní, 22 vzorků).

Ve všech skupinách bylo mnoho nasycených mastných kyselin. Průměrný obsah tuku byl 21 %, ale v některých případech šlo o více než třetinu hmotnosti sušenky (38 %). Šlo převážně o palmový tuk, tuk z palmových jader, kokosové nebo bambucké máslo. Mnoho výrobků však obsahovalo méně nasycených mastných kyselin a byl v nich také použit například slunečnicový olej. Celkem tvořily nasycené mastné kyseliny v průměru 43 % tuků. Nejmastnější bylo složení oplatek a sušenek s čokoládou na povrchu, ať ve formě polevy, čokoládové destičky nebo čokoládových pilin.

V seznamu ingrediencí se cukr ve všech kategoriích objevoval na prvních místech, což znamená, že patří k hlavním složkám produktu. U 90 výrobků byl uveden ve složení jako úplně první. V některých sušenkách byly přidané cukry nahrazeny sladidly. Podle OCU se ani v takových případech nejedná o dobré řešení, zvláště pokud jde o polyalkoholy (xylitol, maltitol), jejichž nadměrná konzumace může mít projímavé účinky.

V ideálním případě by výrobci měli používat méně cukru, aby si děti příliš nezvykaly na sladkou chuť. Z 30 výrobků bez přidaného cukru pouze 3 produkty neobsahovaly sladidla k doslazení chuti. Průměrný obsah přidaného cukru byl 32 g na 100 g výrobku a v některých sušenkách tvořil polovinu celkové hmotnosti.

Přestože jsou sušenky vyrobené z obilovin, obsah vlákniny nepatří k jejich silným stránkám – v průměru jí obsahovaly pouze 3 %. Vztah mezi množstvím vlákniny a sacharidů ukazuje, že se vláknina do produktů přidává. To znamená, že sušenky jsou vyrobeny z rafinované mouky a přidané vlákniny, nikoliv z celozrnné mouky, která je mnohem prospěšnější. Pro vytvoření lepšího dojmu se do sušenek přidávají také vitamíny a minerály. Ty však nemohou vyvážit škodlivý dopad celkového složení na organismus.

Chuť vylepšují přísady s různými vlastnostmi. Nejběžnější jsou kypřicí látky nebo chemické kvasinky, které zvětšují objem těsta, nebo regulátory kyselosti a látky proti hrudkování pro kakaové produkty. Mezi nimi byly nejčastější uhličitany (sodík, draslík, amonium, hořčík). Běžnou přísadou byly lecitiny (sója nebo slunečnicový olej), které slouží jako emulgátor a stabilizátor. Zatímco kvasinky a lecitiny lze považovat za nezbytné, barviva jsou v sušence nadbytečná. Z 305 zkoumaných vzorků obsahovalo barviva 54 a v 13 byly nežádoucí E150c a E150d. Všudypřítomná jsou rovněž ochucovadla, která kompenzují jednotvárné složení.

Srovnání podle označení Nutriscore ukázalo, že 8 z 10 sušenek neprospívá zdraví a může mu uškodit.

Děti by neměly konzumovat kupované sušenky každý den, ale není zcela nutné, aby se jich zcela vzdaly. Je ovšem třeba dbát na vyváženou stravu, nekombinovat sušenky nebo oplatky s limonádou či sladkým džusem a nenahrazovat jimi školní svačinu.

Související články