poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na co dávat pozor při nákupu hraček online

10.12.2021

Řada hraček z neevropských e-shopů může obsahovat nežádoucí chemikálie. Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk nabízí rady, jak se jim vyhnout.

Konzervanty, změkčovadla nebo parfémy jsou jen některé z látek, které se často vyskytují v hračkách zakoupených v mimounijních internetových obchodech. Mnohé chemikálie jsou karcinogenní, narušují endokrinní systém (jde o tzv. endokrinní disruptory) nebo škodí organismu jinými způsoby.

Legislativa EU upravuje látky, které smí být obsaženy v hračkách, a jejich bezpečné množství tak, aby neohrozily zdraví dítěte. Tyto požadavky však platí pouze v členských zemích. Z jiných kontinentů však skrze nákupy na internetu do Evropy dále proudí zboží porušující vyhlášky. Jde o velmi častý jev při nákupech na online tržištích, jako jsou Wish, Ebay, AliExpress nebo Amazon.

Evropské firmy mají povinnost zajistit, aby jejich hračky byly v souladu s evropskými pravidly, ať se prodávají v kamenných prodejnách, nebo na internetu. Chcete-li se vyhnout nechtěné chemii, nakupujte pouze z obchodů v EU. Podle kontaktních údajů, jako je jméno, adresa, telefonní číslo a e-mail, lze zjistit, zda je e-shop skutečně evropský. Nízké ceny a dlouhé dodací lhůty mohou být známkou toho, že hračka je zasílána z Číny. Hledejte na webové stránce záruky bezpečného obchodování garantované příslušnou členskou zemí nebo unijními orgány, případně potvrzení o registraci v obchodním rejstříku.

Ptejte se prodejce na složení hračky. Informace o něm najdete na obalu jen zřídka, protože to zákon nevyžaduje. Je tedy téměř nemožné odhalit použité chemikálie, pokud se nezeptáte. Dotaz můžete položit i výrobci. Pokud jsou v hračce látky klasifikované Evropskou unií jako zvláště problematické, musíte dostat odpověď do 45 dnů. Ptejte se na obsah bóru a dalších konzervantů v hračkách slizové nebo těstové konzistence, na ftaláty v měkkých plastových hračkách, například v panenkách nebo míčcích, na parfémy a vonné látky, na zpomalovače hoření v plyšácích.

Některé hračky se stávají módními ze dne na den. Poptávka prudce stoupá, kapacity původní výrobci nestíhají a na trh může proniknout nekvalitní zboží s nekontrolovaným složením. To zvyšuje riziko, že dítěti koupíte hračku, která obsahuje nežádoucí chemikálie.

Silný zápach může být známkou, že hračka obsahuje škodlivé látky. Při nákupu si proto k výrobku čichněte. Pokud je cítit silně chemicky nebo je příliš navoněný, zvažte jeho vrácení. Vonné látky do hraček nepatří, protože mohou způsobovat alergie. Před použitím předmět vyvětrejte. Některé hračky lze umýt nebo vyprat.

Od nákupu přes internet můžete odstoupit do 14 dnů od dodání. Toto právo se vztahuje zboží zakoupené v internetových obchodech v rámci celé Evropské unie.

Související články