poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nutri-Score čelí v Itálii tvrdým útokům

14.12.2021

Italský úřad vyšetřuje nutriční označení Nutri-Score jako nástroj nekalých obchodních praktik.

V Itálii označení Nutri-Score není příliš vítáno. Podle francouzské společnosti UFC-Que Choisir je situace složitá kvůli nechuti velkých domácích výrobců vyjít vstříc spotřebitelům a silnou podporou jejich zájmů v řadách politiků.Doposud se tyto postoje projevovaly obstrukcemi na úrovní Evropské unie, nyní došlo i na právní útoky.

Italský úřad pro hospodářskou soutěž zahájil řízení proti řadě italských, francouzských nebo německých firem (například proti francouzským výrobkům Dukan) na popud italského svazu zemědělských družstev Confagricoltura. Zaměřuje se na Nutri-Score, jehož použití má být považováno za nekalou obchodní praktiku. Argumenty úřadu jsou známy z předchozích vyjádření potravinářských lobby v různých evropských zemích. Nutri-Score se například vytýká, že počítá hodnoty ve 100 g potravin, nikoli v jedné porci, neposkytuje informace o doporučeném množství a frekvenci konzumace, není doprovázeno „varováním nebo upřesněním, které uvádí konzumované množství a jeho nutriční charakteristiky do příslušného kontextu“ a vydává „absolutní soud“ o kvalitě produktu. UFC-Que Choisir však připomněla, že Nutri-Score je zjednodušené označení a jako takové nemůže obsahovat kompletní informace ani zahrnovat všechna doporučení pro zdravou a vyváženou stravu.

Podle dalšího argumentu Nutriscore naznačuje existenci přímé souvislosti mezi potravinami a zdravím a může zákazníka motivovat ke koupi zboží se zeleným logem nebo prvními písmeny abecedy, což znevýhodňuje výrobky s horším hodnocením. To je ovšem hlavním cílem Nutri-Score – srovnat produkty jednoho druhu a poukázat na ty, které jsou prospěšnější nebo méně ohrožují zdraví.

Nutri-Score již dříve schválila Evropská komise, Evropský parlament vyjádřil souhlas s používáním zjednodušeného označení a tento systém se už používá v několika členských zemích. Do konce roku 2022 má EK revidovat pravidla INCO a rozhodnout o jednotném nutričním označování v rámci celé EU. Hlavním odpůrcem tohoto systému je Itálie, jejíž tradiční exportní potraviny v mnoha případech nemají optimální výživové vlastnosti. Jejími spojenci jsou v tomto směru podle našich francouzských kolegů třeba Řecko, Rumunsko, Maďarsko, Česko, což oslabuje francouzskou pozici v evropské debatě. Připomeňme, že Nutri-Score je aktivně podporováno francouzskou vládou a patří k zavedeným označením v zemi galského kohouta.