poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Detergenty bez obalu mohou ohrozit zdraví

17.12.2021

Francouzský národní úřad pro bezpečnost potravin ANSES varuje před bezobalovými pracími a čisticími prostředky, ke kterým prodejce nepřidává samolepicí štítek se složením a varováním o nebezpečných látkách nebo škodlivém účinku na zdraví a přírodu.

ANSES na popud Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebitelské záležitosti a potírání podvodů (DGCCRF) vydal rozhodnutí ve věci bezobalového prodeje pracích prostředků. Stalo se tak v souvislosti s novým návrhem vyhlášky o výrobcích, se kterými lze obchodovat na váhu nebo dle objemu do vlastního obalu zákazníka. Francouzský spotřebitelský zákon totiž stanoví, že je dovolenéprodávat bez obalu jakýkoli spotřební výrobek kromě řádně odůvodněných případů ohrožujících veřejné zdraví“.

U pracích prostředků a dalších detergentů ANSES požaduje vyloučení z bezobalového prodeje, protože u nich spotřebitel není informován o obsahu nebezpečných chemikálií, který výrobci povinně uvádějí na obalech.

Evropské nařízení CLP o klasifikaci, označování a balení vyžaduje, aby uživatel byl zpraven o účincích produktů na zdraví a životní prostředí prostřednictvím uvedeného složení. Nařízení o detergentech navíc vyžaduje připojení standardizovaných upozornění o nebezpečnosti a uvedení problematických složek, jako jsou konzervační nebo alergenní vonné látky. S ohledem na tato základní opatření se doporučuje nekupovat detergenty tam, kde prodejce nepřidává na obal samolepicí štítek s příslušnou informací. ANSES se vyjádřil pro naprostý zákaz kusového prodeje nebo prodeje na váhu u pracích prostředků v kapslích.

Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir radí nekupovat žádné prací a čisticí prostředky včetně těch přírodních v obchodech, které nenabízejí příslušné štítky. U všech výrobků tohoto typu je vysoká pravděpodobnost, že obsahují silně alergenní složky.

Související články