poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test chytrého osvětlení: Funguje dobře, ale pozor na způsob připojení

20.12.2021

K ovládání chytrého LED osvětlení někdy stačí pouze mobil, ovšem k propojení s některými žárovkami je třeba také další zařízení. Ceny se podstatně liší, avšak švédský test ukázal, že každý produkt má své výhody i nevýhody. Je tedy důležité před nákupem zkoumat dostupné informace.

Chytré osvětlení umožňuje měnit jas a barvu světla bez stmívače či časovače nebo pomoci odborníka. Chytrou LED žárovku lze ovládat na dálku a způsobem, jaký si spotřebitel zvolí, například přes mobilní aplikaci.

Je například možné nastavit automatické rozsvícení v okamžiku, kdy se uživatel se svým mobilem přiblíží k domovu. Řada chytrých žárovek se umí přizpůsobit intenzitě venkovního světla nebo počasí. Smart žárovka se vloží do svítidla stejným způsobem jako běžná LED žárovka, ale místo používání vypínače se ovládá v mobilu nebo se řídí nastavenými předvolbami. Máte-li více chytrých žárovek, můžete sladit jejich činnost a vytvořit například útulnou atmosféru při rodinném posezení nebo použít zářivě bílé světlo na dobu úklidu. To nevylučuje použití běžných vypínačů, ale když jimi lampu vypnete, na dálku ji pak nezapnete. Některé produkty používají k připojení bluetooth, jiné wi-fi, další také technologii ZigBee.

Švédská spotřebitelská organizace Råd&Rön srovnala funkce a snadnost ovládání a nastavení pěti chytrých LED žárovek s paticí E27. Všechny měly nastavitelný jas, různobarevné světlo a volitelnou teplotu barvy světla. Maximální světelný tok se pohyboval mezi 828–958 lumeny, což je přibližný ekvivalent obyčejné žárovky o síle 60 wattů. Podle výsledků testu svítily silněji, než uvádí výrobci.

Velké rozdíly mezi testovanými výrobky odhalili kolegové ve způsobech instalování. Nejjednodušší byla instalace žárovky Philips, která měla jasný návod, a ačkoliv je nutné do aplikace zadat e-mailovou adresu, není třeba si hned od začátku vytvářet účet. Aplikace nabízí mnoho možností, i když pro začátečníka může být trochu těžkopádná. Žárovky WiZ a IKEA se instalují složitěji a produkt z IKEA se neobejde bez dodatečných informací nebo koupě dalších zařízení k ovládání na dálku.

Žárovky značek WiZ a Ledvance získaly nejvyšší známky za stálost světelného toku ve všech barevných variantách, ale dobře si vedla i ostatní testovaná světla. Energetická účinnost všech vzorků byla srovnatelná. Je třeba si uvědomit, že chytré osvětlení spotřebovává elektřinu, i když právě nesvítí. V pohotovostním režimu měla nejvyšší spotřebu značka Philips (0,57 W) a nejnižší žárovka Deltaco (0,24 W).

Celkově dostala žárovka Philips Hue White and colour ambiance nejvyšší hodnocení a byla nejlepší v testu. Zároveň ale byla nejdražší. Testovací tým doporučil jako výhodnou koupi nejlevnější testovanou žárovku WiZ E27 A60 922-65 RGB, která má dobré vlastnosti a poměrně snadnou instalaci a ovládání.

Související články