poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak se o svátcích vyhnout zbytečné chemii?

22.12.2021

Vyvarovat se zbytečnému působení chemikálií na organismus lze i při dodržení vánočních tradic. Nabízíme vám několik rad dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Příprava na svátky je někdy náročná a ve snaze vše zvládnout lze snadno rezignovat na ochranu zdraví před nežádoucími chemickými látkami. Každá snaha se však počítá a někdy stačí skutečně málo.

Máte-li rádi světlo obyčejných svíček, nemusíte si jej odpírat. Důkladně však při tom větrejte, protože zapálená svíčka může uvolňovat do ovzduší drobné saze, které dráždí dýchací cesty a způsobují bolest hlavy. Obecně se doporučuje větrat obytné místnosti dvakrát denně, a to po celý rok. Zbavíte se tak nechtěných chemických látek v prachu nebo ovzduší.

Při vánočním pečení používejte papír na pečení s ekoznačkou. Dánští kolegové upozornili, že  kartony a papíry používané při zacházení s potravinami mohou obsahovat škodlivé fluoridy. Některé ekoznačky zaručují, že se v příslušném výrobku nevyskytují.

Informujte se o složení kosmetiky, kterou před Vánoci nebo o svátcích kupujete, darujete či dostáváte. Snáze se vyhnete alergenním látkám nebo endokrinním disruptorům.

Do vánočních pokrmů použijte ořechy a ovoce v bio kvalitě. Některé pesticidy narušují hormonální rovnováhu organismu a ovoce či zelenina mohou obsahovat rezidua těchto látek. Potřebujete-li strouhanou citrusovou kůru, je důležité vyhnout se té ošetřené.

Používáte-li k zdobení nebo výrobě dekorací sníh ve spreji nebo zlatý či stříbrný sprej, aplikujte je ve venkovním prostředí. Když pak necháte předměty venku vyvětrat, nezamoříte vzduch v místnosti chemikáliemi.

Pozor na staré světelné řetězy, které mohou uvolňovat do vzduchu ftaláty, které se pak usazují například v prachu místnosti. Čtyři nejproblematičtejší jsou již zakázané, ale výrobky uvedené na trh a prodané před zákazem je stále obsahují. Ftaláty patří mezi endokrinní disruptory.

Související články