poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test chemie v dětských odrážedlech

23.12.2021

Dánský test odhalil v sedačkách, řídítkách a kolech většiny zkoumaných odrážedel endokrinní disruptory a karcinogenní látky, z nichž některé jsou v hračkách zcela zakázány. Řada výrobců je proto následně stáhla z prodeje.

Dětská odrážedla jsou oblíbenou hračkou. Děti se na nich učí udržovat rovnováhu. Mohou však obsahovat řadu nežádoucích chemikálií a představovat tak zdravotní riziko. Pro obsah problematických látek, jako jsou ftaláty, zpomalovače hoření nebo některé dehtové látky v dětských hračkách existují normy stanovující jejich maximální množství, případně přímo zakazující jejich výskyt. V hračkách na unijním trhu se nesmí vyskytovat čtyři typy ftalátů (DEHP, DBP, DIBP a BBP), protože jsou endokrinními disruptory. U řady dalších existuje důvodné podezření, že mají podobné účinky. Zpomalovače hoření a dehtové látky jsou karcinogenní.

Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala 12 dětských odrážedel. Deset  obsahovalo zpomalovače hoření, ftaláty nebo dehtové látky v řídítkách, sedačce nebo pneumatikách. V osmi vzorcích byla koncentrace jedné nebo více škodlivých látek vyšší, než povolují dánské zákony. Osm výrobků obsahovalo buď chemikálie, které jsou v hračkách zcela zakázány, nebo látky, které se nesmí vyskytovat v hračkách pro děti do 3 let. Ve dvou testovaných odrážedlech byly odhaleny další karcinogenní dehtové látky, které nejsou zakázány, ale je lepší se jim vyhýbat. Jejich množství přesahovalo normu doporučenou německými odborníky.

Řada testovaných odrážedel byla stažena z dánského trhu po zveřejnění výsledků testu. Někteří výrobci nabídli zákazníkům výměnu kol a sedaček nebo možnost vrátit zakoupený výrobek. Jiní budou své produkty dále zkoumat, protože jejich vlastní údaje se liší od nálezů spotřebitelské organizace.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články