poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Všechny testované parfémované vody obsahovaly nežádoucí chemii

27.12.2021

Vůně eau de parfum obsahují nejen vonné složky a rostlinné výtažky, které mohou vyvolat celoživotní alergii, ale také další nežádoucí látky, jež škodí zdraví a životnímu prostředí. Prozradily to výsledky testu značkových výrobků.

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk a spotřebitelské organizace v Nizozemsku a Belgii testovaly 20 druhů parfémovaných vod neboli eau de parfum. V Dánsku se přítomnosti nechtěných chemikálií ve výrobcích věnuje více pozornosti než vBeneluxu. Účelem spolupráce proto bylo právě zvýšení spotřebitelského povědomí o chemii  v obou zemích. Do testu byly zařazeny produkty značek Thierry Mugler, Carolina Herrera, Chanel, Chloé, Dior, Giorgio Armani, Givenchy, Hermès, Hugo Boss, Jean Paul Gaultier, Kenzo, Lancôme, Marc Jacobs, Paco Rabanne, Ralph Lauren, Viktor & Rolf, Yves Saint Laurent, Zadig & Voltaire a Zarkoperfume.

Žádný z testovaných výrobků nezískal nejlepší hodnocení, protože už z definice kategorie všechny obsahovaly vonné složky, a ty jsou zpravidla alergenní. Ve většině vzorků (18 z 20) se však vyskytovaly i jiné problematické látky – BHT, Ethylhexyl methoxycinnamát a další endokrinní disruptory. Ty nebyly nalezeny pouze ve dvou lahvičkách (Zarkoperfume Pink molécule a Ralph Lauren Romance).

Endokrinní disruptory z jednoho produktu neuškodí, ale jsou obsaženy v mnoha výrobcích denní potřeby včetně kosmetiky a potravin. Jejich hromadění může vzniknout tzv. koktejlový efekt, který může být zdraví škodlivý. S koktejlovým efektem legislativa a nastavené normy nepočítají, proto je vhodné omezit kontakt s nežádoucími chemikáliemi na minimum.

Mnoho výrobků bylo uvedeno na trh a zapojeno do výroby dříve, než se endokrinní disruptory staly kontroverzním tématem. Nikdy nebyly řádně testovány pro zjištění účinku na hormonální systém a podle výzkumného týmu se o nich neví dost.

Používáte-li jakoukoli vůni, omezte její styk s pokožkou. Snažte se ji aplikovat například na prádlo nebo oblečení. Nekupujte parfémy pro děti, protože dětský organismus je citlivější na působení chemikálií. Vyhněte se endokrinním disruptorům, pečlivě studujte složení. Sledujte označení udělovaná výrobkům vhodným pro alergiky. Vybírejte si vůně se spolehlivými ekoznačkami, například Ekolabel EU. Pro jejich získání platí přísná pravidla, která zahrnují mimo jiné absenci řady nežádoucích látek včetně endokrinních disruptorů.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články