poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test rtěnek: Ve všech jsou chemikálie, třetina zcela propadla

28.12.2021

Problematickým látkám ve rtěnkách se nelze vyhnout, ale některé výrobky jsou bezpečnější než jiné, ukázal nový dánský test.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala 36 rtěnek. Žádná nezískala nejlepší hodnocení, protože všechny obsahovaly nechtěné chemikálie. Všechny tyto látky jsou však povolené a nepřesahovaly určené normy. Třetina výrobků (13) v testu propadla a 11 z nich obsahovalo endokrinní disruptory, tedy látky, které narušují hormonální rovnováhu organismu.

Téměř ve všech vzorcích (35) se vyskytoval oxid titaničitý neboli titanová běloba (známa je také pod označením CI 77891). Stále není zcela jasné, zda je tato látka v kosmetice stejně problematická jako v potravinách, ale rtěnky se nanášejí na rty a část vrstvy uživatel v podstatě zkonzumuje. Podle výrobců kosmetiky je však forma oxidu titaničitého používaná v kosmetických přípravcích jiná než v potravinářském průmyslu a je schválená a povolená úřady EU. Výrobci hledají vhodné alternativy, ale zatím neobjevili nic, co by titanovou bělobu plně nahradilo.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články