poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Proti bolestem zad může pomoct i mobilní aplikace

29.12.2021

Mobilní aplikace zaměřené na úlevu od bolesti zad nenabízejí nic převratného. Jsou založené na známých cvičeních, kterými se lze zbavit potíží a které lze najít například na internetu. Pokud vám však vyhovuje mít návod v mobilu a motivuje vás to k pohybu, jsou užitečné.

Zhruba 80–90 % lidí za svého života někdy bojuje s bolestmi zad. Speciální mobilní aplikace slibují úlevu nebo dokonce vyléčení. Britská spotřebitelská organizace Which? si posvítila na dvě – Kaia a Curable, aby zjistila, zda skutečně fungují.

Podle oslovených odborníků na bolesti zad je nejdůležitější pravidelný pohyb a vhodná je téměř jakákoliv forma pohybu. Princip aplikací je v podstatě stejný jako u videa s domácím cvičením: nabízejí řízený pohyb a konkrétní cviky, které vedou k zvýšené pohyblivosti nebo snížení bolesti. K tomu lze použít jakoukoli cvičební aplikaci, která vám vyhovuje. Neexistuje jednoznačný důkaz, že by některý typ byl lepší než jiný. Ačkoli zdravotní aplikace musí splňovat jisté podmínky, aby se jako takové dostaly na specializovaný seznam v Apple Store, není jasné, jak přísně jsou kontrolovány a co příslušná prověrka zahrnuje. Obchod Google Play na rozdíl od Apple Store třeba nerozlišuje mezi zdravotně zaměřenými aplikacemi a programy, které nabízejí zdravotní nebo lékařské poradenství.
Ve většině případů by se bolesti zad měly podstatně zlepšit během prvních několika týdnů. U 8–10 % pacientů však mohou přerůst v chronické potíže a trvat i přes tři měsíce. Je pak nutná komplexní léčba a odborné poradenství šité na míru. Na tyto potíže se zaměřují Curable a Kaia.

Curable věnuje pozornost roli mozku při chronické bolesti. Vychází z předpokladu, že opakující se bolest může být způsobena nebo zhoršena tím, že mozek nesprávně interpretuje vjemy a vysílá chybné signály. Je proto nutné jej naučit jednat jinak a vymanit se z cyklu bolesti. Curable používá kombinaci kognitivně-behaviorální terapie, řízených meditací, vizualizací pro snížení bolesti a expresivního psaní. Dosud nebyly provedeny klinické studie aplikací s takovým přístupem. Někteří lékaři se obávají, že psychologická léčba na dálku má pouze malý nebo dokonce nulový účinek na chronické bolesti.

Kaia používá kombinaci fyzického pohybu, relaxačních cvičení a informování. V současnosti je k dispozici pouze jako součást některých plánů zaměstnaneckých výhod nebo zdravotního pojištění ve Velké Británii. Randomizovaná kontrolní studie z roku 2020 zjistila, že při použití v rámci programu digitálních intervencí vedených praktickým lékařem účinně snižovala bolesti, úzkosti a deprese u lidí s chronickými bolestmi v spodní části zad, a to lépe než běžná léčba založená na fyzioterapii a online vzdělávání. Je tedy možné, že s řádným klinickým dohledem by mobilní aplikace na chronické bolesti zad mohly nabídnout potřebnou úlevu, ale zatím o tom není dostatek důkazů.

Související články