poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dodavatelé mnohdy fabulují o udržitelnosti elektřiny

30.12.2021

Dodavatelé energií musí transparentně informovat o původu energie, kterou nakupují. S tímto požadavkem se nizozemské organizace Consumentenbond, Natuur & Milieu a WISE obrátily na tamější ministerstvo hospodářství

I přes nově nastavená pravidla, která mají zaručit transparentnost nizozemského trhu s energiemi, je snadné uvádět téměř vše jako zelenou elektřinu. Výsledky každoročního průzkumu udržitelnosti tak nejsou zrovna pozitivní. Organizace posuzovaly udržitelnost investic, nákupů a dodávek elektřiny 41 dodavatelů energií. Průměrná známka udržitelnosti na škále 1–10 (10 bodů znamenalo nejlepší umístění) byla 6,6.

Z hlediska udržitelnosti byl velký rozdíl mezi dodávanou (v průměru 8,1) a nakupovanou (5,8) elektřinou. Nakoupená elektřina často „zezelená“ až u dodavatele zakoupením zvláštních potvrzení, tzv. záruk o původu. Vše pak vypadá skutečně udržitelně, ale ve skutečnosti tomu tak není.

Od ledna 2020 mají nizozemští dodavatelé energií povinnost zveřejňovat informace o veškeré energii, kterou dodávají svým zákazníkům, ovšem nemusí uvádět, jakou elektřinu nakupují. Podle kolegů ze sdružení Consumentenbond by transparentnost měla zahrnovat i kvalitu získané energie, a to předložením dokladu o nákupu nizozemskému Úřadu pro spotřebitele a trhy. Zelená by se pak objevila na štítku konečného produktu pouze v případě, že by byla podložena nákupem udržitelné energie.

Nejudržitelnější energii podle průzkumu tak v Nizozemsku dodávají společnosti Energie vanOns, om | nieuwe energie, Powerpeers, Pure Energie a Vrijopnaam. Ze tří největších dodavatelů se nejlépe umístil Eneco se známkou 9.

Související články