poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

KFC a McDonald's se ve Francii snaží skrývat Nutri-Score

31.12.2021

Společnosti McDonald‘s a KFC ve Francii používají u svých produktů označení Nutri-Score, spotřebitel jej však musí cíleně hledat. Není uvedeno v základních informacích o pokrmu.

Společnost McDonald's v létě 2021 oznámila, že její produkty budou ve Francii označovány nutričním logem Nutri-Score, a zdůraznila, že jde o „první komerční restauraci a restauraci rychlého občerstvení, která tak učinila “. KFC se k iniciativě připojilo. Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir prověřila, jak označování funguje v nabídce obou řetězců.

Na internetových stránkách lze najít Nutri-Score nejprodávanějších výrobků, jako je Big Mac či Royal Deluxe s hodnocením C. Blue Cheese & Bacon má Nutri-Score D. Rovněž většina ostatních burgerů, hranolek, dezertů, salátů a nápojů nese označení s nutriční hodnotou. 

Logo však není připojeno k fotografii ani k názvu pokrmu či nápoje a zákazníci ho tedy nevidí na první pohled. Spotřebitel musí rozkliknout stránku konkrétního pokrmu, otevřít si kartu nutričních informací a srolovat až na konec stránky. Nutri-Score není viditelnější ani v sekci menu, kde je nutné před objednáním otevřít informace o alergenech a výživových informacích, abyste se k němu dostali. Stejný problém obsahuje i příslušná mobilní aplikace.

U některých pokrmů, například P'tit Chicken & Fries, P'tit Fish & Chips, McFlurry, Sundae nebo Very perfect, Nutri-Score zcela chybělo ještě koncem listopadu 2021. Příslušné informace byly k nalezení ve vzdálenější podsekci o výživových vlastnostech. Tam je možné stáhnout tabulky Nutri-Score k celé nabídce, ale také v ní chybí některé speciální burgery – Triple Cheddar & Double Beef s jeho 1 336 kilokalorií hledali kolegové marně.

Stejná je situace u KFC – Nutri-Score se nezobrazuje mezi základními informacemi o výrobku v menu nebo nákupním košíku. Je třeba trpělivě vyhledat zvláštní záložku.

Související články