poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Složení a výživové hodnoty alkoholu mají být uváděné přímo na obale

3.1.2022

Na balení alkoholu často chybí informace o složení a nutričních hodnotách. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond požaduje, aby byla povinnost uvádět tyto údaje stanovena zákonem.

Mnoho lidí netuší, že sklenička červeného obsahuje zhruba jednu kostku cukru nebo že je červené víno kaloričtější než bílé. Ve sklence likéru Bailey‘s jsou více než dvě kostky cukru, k tomu 4 g nasycených mastných kyselin a dohromady 140 kalorií. Spotřebitelé se však tento druh informací z balení alkoholických nápojů obvykle nedozví – složení a nutriční údaje jsou na etiketách alkoholu k vidění jen zřídka, nejčastěji u piva. Výrobci mají povinnost uvádět je pouze u pití s obsahem alkoholu do 1,2 %. Je tak například obtížné srovnávat jednotlivé nápoje.

Dobrou zprávou je, že Evropská komise připravuje dokument, který určí povinnost označovat lihoviny stejně jako ostatní nápoje nebo potraviny. Zatím však není jasné, zda budou údaje přímo na obalech, nebo bude stačit informovat o nich na internetových stránkách výrobce či obchodníka. Půjde-li o digitální cestu, spotřebitel bude muset k zjištění nutričních hodnot použít QR kód z obalu, což je časově náročnější, pro uživatele bez chytrých zařízení nemožné a komplikuje to srovnávání výrobků.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je také dTest, se v posledních letech opakovaně vyslovila proti poskytování informací o složení a nutričních hodnotách výrobků pouze v online podobě. Tento způsob nemůže nahradit povinné informace na samotném obalu a lze jej přijmout pouze jako doplňkový.

Související články