poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přebytek kumarinu ve skořici může vážně poškodit zdraví

5.1.2022

Skořice v doplňcích stravy pochází většinou z Číny nebo Indonésie a obsahuje více kumarinu než cejlonská skořice používaná jako koření. Přebytek kumarinu poškozuje játra, proto je třeba dbát na dodržení maximální doporučené dávky.

Skořice patří mezi oblíbená koření. Pomáhá udržovat optimální hladinu cukru v krvi a podporuje trávení. Ovšem není skořice jako skořice. Její vlastnosti se liší dle místa původu. Čínská a indonéská skořice obsahují více kumarinu než cejlonská. Kumarin je látka, která v nepřiměřeném množství poškozuje játra. Proto se jako koření používá obvykle cejlonská skořice, zatímco čínská a indonéská bývají součástí doplňků stravy a esenciálních olejů.

Maximální bezpečné množství kumarinu odpovídá dennímu příjmu 0,1 mg na kilogram tělesné hmotnosti. Například osoba o váze 60 kg by neměla požít více než 6 mg kumarinu denně. Podle francouzské agentury pro bezpečnost potravin ANSES je snadné se předávkovat, protože výrobci propagují konzumaci 1000–8000 mg skořice za den, což v případě čínské skořice znamená spotřebu 3–24 mg kumarinu. Předávkování kumarinem není nijak vzácné – od roku 2006 zaznamenala ANSES 114 případů. Většina pacientů si stěžovala na poruchy trávení (40 %), ale ve vysokých dávkách může kumarin způsobit hepatální cytolýzu vedoucí k selhání jater.

Běžná strava Evropana obsahuje zhruba 20 % doporučené maximální dávky kumarinu. Zvažujete-li užívání doplňků stravy s obsahem skořice, zaměřte se na takové, ve kterých je jí přiměřené množství. Trpíte-li jaterními problémy, zcela se doplňkům se skořicí vyhněte, doporučila spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Související články