poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test kopřivových čajů přinesl povzbudivé výsledky

10.1.2022

Většina sypaných i sáčkových kopřivových čajů prošla spotřebitelským testem. Všechny splňovaly požadavky na kvalitu určené Evropským lékopisem. Některé obsahovaly rezidua škodlivých látek z prostředí.

Kopřiva zdaleka není jen plevel. Je známá svými léčivými účinky a prospěšná je i pro okolní prostředí. Slouží jako domov larev některých motýlů, lze ji použít do teplé i studené kuchyně a připravuje se z ní léčivý čaj s mnoha účinky. Je například močopudný, čistí krev a podporuje metabolismus. Kopřivové čaje v různých provedeních lze koupit v lékárnách, drogeriích či obchodech s potravinami. Do testu rakouské organizace VKI bylo zahrnuto 15 výrobků – deset sypaných a pět sáčkových.

Dvanáct testovaných produktů se prodává jako potravina. Zbývající tři čaje jsou nabízeny jako léčivé čaje. Kvalita všech vzorků byla posuzována dle pravidel Evropského lékopisu. Šest čajů získalo velmi dobrou a tři dobrou známku. Dalších šest produktů vykazovalo zvýšený obsah PA (pyrrolizidinových alkaloidů) nebo reziduí pesticidů, proto bylo jejich hodnocení pouze průměrné.

Dřívější testy ukázaly, že i další bylinné čaje obsahují pyrrolizidinové alkaloidy. Jde o toxiny, které se nevyskytují v kopřivách, ale v jiných divoce rostoucích rostlinách. Slouží k ochraně před žvířaty. Pokud se čajové bylinky sklízejí strojově, do sklizně se snadno dostanou jejich příměsi, a když se nevytřídí, skončí v čaji. Při pokusech na zvířatech bylo prokázáno, že PA způsobují poškození jater a otravu, jsou karcinogenní a mutagenní.

Ve všech čajích byly zanedbatelné stopy ftalimidu, přípravku na ochranu rostlin. Lze předpokládat, že se do nich dostal z jiných polí a nebyl použit při pěstování kopřivy určené k čaji. Ve čtyřech ekologicky pěstovaných produktech nebyly zjištěny žádné další pesticidy. V osmi druzích čaje však kolegové detekovali nízké, ovšem měřitelné množství pesticidů, zejména v čajích Wellnessco, Gewußt wie a Reformstark.

O kopřivě se říká, že má protizánětlivý, antialergický a stimulační účinek na žlučník a slinivku břišní, podporuje vylučování kyseliny močové a pomáhá při revmatismu. Pro tyto účinky však neexistují jasné vědecké důkazy. To platí také pro léčbu infekcí močových cest. Při takových nemocích je ovšem důležité hodně pít, třeba právě bylinkové čaje.

Související články