poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zmizí škodlivé fluoridy z kosmetiky?

11.1.2022

V kosmetice se stále vyskytují škodlivé fluoridy, ale někteří výrobci je již vyřazují ze svých produktů. Zatím ovšem jen na základě odhalení nepravostí.

Fluoridy se používají v kosmetice, například v krémech nebo make-upech, k úpravě konzistence. Odpuzují totiž vodu a tuky. Mají však nepříznivé účinky na zdraví i životní prostředí. Hromadí se v těle a následně mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny či potratu, oslabit imunitní systém a narušit hormonální rovnováhu organismu.

Švédská společnost pro ochranu přírody Naturskyddsföreningen nedávno odhalila fluoramonný C6-16 perfluoralkylethyl fosfát v produktu Fresh Nude Foundation značky The Body Shop. Podle tamějších úřadů tato látka není v kosmetice povolena. Proto výrobce stáhl výrobek z trhu už v několika zemích včetně Dánska a Švédska. Spotřebitelé jej mohou vyměnit nebo vrátit. Nicméně lze stále zakoupit stejný produkt ze zahraničních e-shopů nebo na mezinárodních stránkách značky. Společnost však uvedla, že chystá novou produktovou řadu bez fluoridů pro všechny trhy.

V roce 2020 vstoupil v platnost zákaz používání perfluorooktanové kyseliny PFOA nebo jiných látek, ze kterých může vzniknout. Patří k nim rovněž látka objevená ve výrobku značky The Body Shop. Zákaz se vztahuje na kosmetiku a pečující produkty v celé Evropské unii. V roce 2023 začne platit další dokument, které zakáže řadu dalších fluoridů, z nichž některé se dříve také vyskytovaly v kosmetice a prostředcích osobní péče. Úřady EU dále pracují na zásadním omezení mnoha jiných problematických fluoridů.

Kolegové z dánské spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk ve svých testech pravidelně odhalují fluoridy v kosmetice, často takové, které se v ní vyskytovat nesmí. Nedávná kontrola přinesla dobrou zprávu – problematické testované výrobky byly buď staženy z prodeje, nebo již neobsahují inkriminované složky.

Související články