poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řada potravinových doplňků obsahuje nadmíru hořčíku

13.1.2022

Dvě třetiny testovaných vzorků v spotřebitelském výzkumu obsahovaly podstatně větší množství hořčíku, než je maximální doporučená denní dávka. Mohou proto vyvolat zdravotní problémy.

Odborníci nizozemské spotřebitelské organizace Consumentenbond zkoumali obsah hořčíku v 66 doplňcích stravy. V 45 odhalili velmi vysoké dávky -  až 450 mg. Maximální denní dávka doporučená experty a úřady Evropské unie je však pouze 250 mg. Problematické byly výrobky velkých značek, jako je například Davitamon, ale také privátních značek, třeba Etos, Kruidvat, Hema nebo Holland & Barrett. Přílišný příjem hořčíku může vyvolat u uživatelů průjem.

Výrobci problém bagatelizují. Podle jejich názoru jsou unijní hodnoty zbytečně opatrné, problémy nastávají až při 360 mg a zákazníci si na průjem jako vedlejší účinek nestěžují. Přitom více než polovina testovaných výrobků (39) překračuje i hranici 360 mg, kterou průmysl uvádí jako přípustnou, a v 19 z nich je navíc obsažen oxid hořečnatý, což ještě zvyšuje množství hořčíku. Absence stížností rovněž neobstojí jako argument, protože balení doplňků neobsahuje příslušná varování ani výzvu k podání příslušných signálů o potížích.

Související články