poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Itálie omezuje platby v hotovosti

19.1.2022

V Itálii lze platit hotovostí pouze do výše 1000 eur. Pravidlo platí od začátku roku 2022 a má omezit daňové podvody.

Od 1. července 2020 se směly v tamějších obchodech hradit hotově nákupy až do 2000 eur. Cílem je zvýšit přehled plateb v rámci boje proti daňovým únikům. Během roku 2021 vstoupila v platnost některá opatření, která mají stimulovat bezhotovostní platby, například nabídka cashback za platbu kartou nebo účtenková loterie.

Pro podporu bezhotovostních plateb je nutné, aby co největší počet prodejců měl k dispozici příslušné vybavení, které však není levné a za jeho používání se platí bance provize.

Povinnost nabízet možnost bezhotovostní platby, která měla platit od roku 2014, nebyla nikdy systematicky kontrolována, uvedla spotřebitelská organizace Altroconsumo. Od července 2020 však mají menší prodejci daňovou slevu 30 % na výdaje spojené s umožněním bezhotovostních plateb, ať už kartou nebo třeba telefonem. Daňové úlevy na poplatky platí také při zavedení bezhotovostních plateb do poloviny letošního roku, a to pro podnikatele a živnostníky ve všech oblastech.

Kvůli poplatkům a zpětnému uplatnění daňových úlev obchodníci často zavádějí poplatek za bezhotovostní platbu malých částek. Zákon to sice zakazuje, ale italský Antimonopolní úřad stále řeší stížnosti na příplatky k cenám jízdenek, cenám v prádelnách, za nápoje či jídlo v malých obchodech pouze proto, že podle příjemce nedosahovaly dostatečné výše pro bezhotovostní platbu.

V některých provozovnách jsou vyvěšena oznámení, že bezhotovostně lze platit až od jisté částky, což je rovněž ilegální. Sankce ovšem neexistují a nově schválená nařízení v tomto směru začnou platit za rok. Podnikatelé mohou částečně snížit své náklady za bezhotovostní platby používáním zvláštní aplikace s podstatně nižšími provizemi. Podle Altroconsumo je rovněž záhodno, aby se všechny strany procesu dohodly na sjednocení a hlavně snížení poplatků.

Vládní nařízení omezující hotovostní platby už mají výsledky. Průzkum italských kolegů ukázal, že platby kartou za poslední rok vzrostly o polovinu a 24 % respondentů uvedlo, že více využívá možnost platby telefonem. Mnozí prodejci však bezhotovostní platby stále odmítají.

Související články