poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vonné látky prostředků na mytí nádobí vyvolávají alergie

20.1.2022

Prostředky na mytí nádobí mohou obsahovat vonné nebo konzervační látky. V obchodech však můžete narazit i na bezproblémové výrobky.

Mycí prostředky na nádobí přicházejí do styku s pokožkou rukou. Nevhodné složení může vyvolat kožní reakci, která se může vyvinout v celoživotní alergii.

Do testu prostředků na mytí nádobí zařadila dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk 19 výrobků a pečlivě prověřila údaje o složení uvedené na obalech. Osm výrobků bylo prosto nežádoucích chemikálií, všechny obdržely nejlepší hodnocení. Takové produkty mívají ekologické označení nebo upozornění, že jsou vhodné pro alergiky.

Více však bylo přípravků s obsahem vonných látek, které mohou vyvolat alergie. Parfémové složky jsou v prostředcích na nádobí běžné, některé výrobky jsou k dostání v několika různých variantách. Pro snížení rizika vzniku kožní alergie je lepší se jim vyhýbat.

Pouze jeden z navoněných produktů v testu zcela propadl (Fairy), protože kromě parfémových látek v něm byl přítomen alergenní konzervant benzisothiazolinone, jehož použití není povoleno v oplachovatelné kosmetice, například v mýdlech na ruce.

Původní článek a výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články