poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pravidla pro tetovací barvy se výrazně zpřísnila

21.1.2022

Nové evropské nařízení snížilo zákonné limity škodlivých chemikálií v tetovacích barvách, ale rozhodně nezakázalo všechny podobné výrobky. Omezení se týká karcinogenních a mutagenních složek nebo látek snižujících plodnost.

V únoru 2021 provedla francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir test tetovacích barev. Karcinogenní složky, konzervační látky zakázané v kosmetice a toxická barviva obsahovaly celé tři čtvrtiny testovaných výrobků. O těchto zjištěních jsme vás informovali zde

Situace byla o to znepokojivější, že zpravidla šlo o nejpoužívanější barvy. Směs škodlivých chemikálií byla hrozivá – karcinogenní aromatické aminy s mutagenními účinky a neblahým vlivem na plodnost, karcinogenní a mutagenní polycyklické aromatické uhlovodíky, zakázaná barviva nebo vysoce alergenní konzervanty. Tetovací barvy přitom zůstávají v těle a velká část jejich složek kromě barviv migruje do krevního a lymfatického oběhu.

Dobrou zprávou je, že začátkem ledna 2022 vstoupilo v platnost evropské nařízení, které omezuje používání nebezpečných látek v tetovacích barvách. Vztahuje se na některá azobarviva, karcinogenní aromatické aminy, polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), těžké kovy a silné alergeny. Podle Evropské agentury pro chemické látky to povede k snížení počtu chronických alergických a zánětlivých kožních reakcí a pravděpodobně také ochrání uživatele před závažnějšími účinky problematických složek, například před rakovinou, genetickým poškozením nebo snížením plodnosti.

Italská organizace Altroconsumo upozornila, že zprávy o zákazu všech tetovacích barev jsou nepravdivé, vyvolávají nejistotu mezi příznivce tetování a klamou veřejnost. Nařízení EU omezuje používání konkrétních tetovacích barev s obsahem škodlivých látek, například isopropanolu.

Zákaz se vztahuje i na jiné výrobky, například přípravky pro permanentní make-up nebo pro microblading (tetování obočí a úpravy jeho tvaru). Dokument s číslem 2020/2018 byl schválen v prosinci 2020 a poskytl výrobcům rok, aby se přizpůsobili novým pravidlům. Tato doba umožnila tatérům, aby začali pracovat s produkty, které obsahují problematické látky v množství odpovídajícím novým nižším limitům. Pouze pro dva pigmenty zatím není alternativa – pro zelenou 7 a modrou 15:3, proto mají z nařízení výjimku a lze je používat až do 4. ledna 2023.

Související články