poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobky, které nejsou veganské, byť se tak tváří

24.1.2022

Některé běžné výrobky nejsou veganské, ačkoliv tak vypadají. Britská organizace Which? zjišťovala proč a jaké jsou alternativy u šesti takových produktů. Čtěte složení a hledejte veganskou certifikaci.

Vyhýbat se potravinám a nápojům živočišného původu se může zdát velmi jednoduché, ale některé výrobní postupy z běžných neživočišných produktů dělají neveganské zboží. Britský výzkum zjistil, že k takovým potravinám patří některé alkoholické nápoje, doplňky stravy, sladkosti, energetické nápoje nebo cukr.

Víno pochází z kvašených hroznů a pivo se obvykle vaří z chmelu. Některá vína se však filtrují přes zcela neveganské vaječné bílky, želatinu, mléko nebo chitin z měkkýšů. Při výrobě speciálních druhů piv se někdy používá třeba vyzina, což je látka ze sušených plovacích měchýřů jeseterovitých ryb, která působí jako čiřidlo.

To ovšem neznamená, že vegané se musí vyhýbat vínu a pivu. Veganský produkt bývá označen na štítku. Na internetových stránkách některých producentů jsou speciální sekce s veganskými alkoholickými nápoji. Ačkoli je jablečný džus také často filtrován pomocí vyziny, mnoho výrobců spotřebitelské organizaci potvrdilo, že mají džusy vhodné pro vegany.

Vitamin D pomáhá regulovat množství vápníku a fosfátu v organismu a hraje klíčovou roli pro imunitu nebo zdraví kostí. Ačkoliv může vitamin D v doplňcích stravy být rostlinného původu, není tomu tak vždy. Vitamín D2 se vyrábí z rostlin, a proto je veganský, ale vitamín D3 se někdy získává z lanolinu, což je vosk  ovčí vlny a dalších zvířat produkujících vlnu. Nicméně většina lékáren nabízí dostatek doplňků ve veganské kvalitě.

Je všeobecně známo, že žvýkací cukrovinky obvykle obsahuji želatinu, ale ta se vyskytuje i v některých pevných cukrovinkách, zejména s obsahem máty. Máte-li v oblibě mentolové pastilky a dbáte na veganskou stravu, hlídejte si jejich složení. Některé obsahují mléčné deriváty, jiné přímo želatinu. Přesto je dostatek veganských alternativ – na britském trhu jsou to třeba Polos, Trebor Softmints, Mentos Spearmint Rolls nebo Waitrose Mint Crumbles.

Naprostá většina energetických nápojů ve Spojeném království obsahuje syntetický veganský taurin. Vegané by si však měli dát pozor na jasně červené energetické nápoje, protože v nich může být E120 (karmín), který se vyrábí z červce nopálového, malého polokřídlého hmyzu. Podobné je to u červeného potravinářského barviva. Podle výzkumu jsou veganské nápoje Lucozade, Red Bull a Relentless. Monster Energy neobsahuje živočišné produkty, nicméně podle výrobce nemá veganskou certifikaci.

V USA se při výrobě bílého cukru používá kostní prášek. Takový postup není ve Velké Británii nebo EU běžný. Moučkový cukr ovšem někdy obsahuje sušené bílky, proto musí vegani najít produkt, který zapadá do jejich způsobu stravování, a to není vždy jednoduché. Je také náročné zjistit, jaký typ moučkového cukru byl použit v kupovaném pečivu a zákuscích.

Související články