poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Slovensko podpoří ekologické úpravy rodinných domů

26.1.2022

Při modernizaci svých domovů mohou Slováci žádat o finanční podporu v rámci státního projektu obnovy rodinných domů. Úřady začaly postupně zveřejňovat potřebné informace pro zájemce.

Slovenská agentura životního prostředí plánovala zveřejnit podmínky přidělení dotací už loni na podzim. Zatím se tak však nestalo. Lidé si mohou na příslušných internetových stránkách zatím přečíst obecné informace o nákladech, které lze do žádosti o dotaci zahrnout.

Státní příspěvek lze obdržet na zlepšení tepelných vlastností jednotlivých částí budovy, jako jsou okna, střecha či podlahy, na zateplení zdí, nevytápěného podkroví nebo stropu suterénu. Při instalaci nového zdroje energie mají spotřebitelé nárok na finanční pomoc při nákupu nového tepelného čerpadla, fotovoltaického panelu, solárního kolektoru nebo plynového kondenzačního kotle.

Stát přispěje také na zelenou střechu, instalaci nádrže na dešťovou vodu nebo stínicí techniku (žaluzie, rolety, markýzy). Program se vztahuje rovněž na odstranění eternitových střešních krytin, které obsahují škodlivý azbest.

Detailní technické údaje o způsobech provedení úprav, které lze následně uznat při schvalování státního příspěvku, mají být publikovány na internetu do konce ledna, připomněla slovenská Spoločnosť ochrany spotrebitelov.