poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Make-upy pro děti obsahují koktejl nebezpečných látek

28.1.2022

Většina dekorativní kosmetiky pro děti obsahuje alergenní látky nebo endokrinní disruptory, vyplývá z výsledků skandinávského testu. Děti by tomuto typu látek kvůli vážným zdravotním rizikům neměly být vůbec vystavovány.

 Děti se rády převlékají nebo maskují a často u toho používají barevné sady s make-upem nebo balzámy na rty. Spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk z Dánska a Forbrukerrådet z Norska společně se Švédským spotřebitelským úřadem Konsumentverket prozkoumaly složení dekorativní kosmetiky určené dětem.

Povinný seznam složení chyběl u 12 z celkem 40 testovaných výrobků, které lze koupit v Dánsku. Všech dvanáct pocházelo z internetových tržišť Amazon, Wish nebo AliExpress. Absence složení na obale je porušením zákona, proto byly tyto produkty nahlášeny příslušným úřadům.

Každý třetí testovaný vzorek s uvedeným složením obsahoval endokrinní disruptory, například BHA, BHT, parabeny nebo methoxycinnamát. Jde o látky, které narušují hormonální rovnováhu organismu. Ve třech čtvrtinách vzorků se vyskytovaly vonné složky. Dánské úřady ovšem doporučují nevystavovat děti takovým látkám, aby se snížilo riziko vzniku celoživotní alergie. Všechny vzorky s obsahem endokrinních disruptorů a vonných látek dostaly nejhorší hodnocení.

V řadě výrobků byly rovněž minerální a syntetické oleje nebo oxid titaničitý, tzv. titanová běloba. Minerální a syntetické oleje v potravinách mohou představovat zdravotní riziko. Dítě nevyhnutelně olizuje balzám nanesený na rty a konzumuje ho. Proto se doporučuje vyhýbat se balzámům či leskům na rty s obsahem minerálních a syntetických olejů. Totéž platí pro oxid titaničitý (CI 77891). Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA není titanová běloba bezpečná a Evropská komise chystá zákaz jejího používání v potravinách

V testu uspěly pouze dva výrobky. Nejvyšší známku A má balzám na rty bez nežádoucích chemikálií, známku B obdržela sada dětského make-upu s obsahem olejů a oxidu titaničitého.

Ve Švédsku ani v Norsku nedosáhly žádný výrobek na nejlepší hodnocení A. Známku B dostaly pouze 3 z 32 testovaných produktů ve Švédsku a 2 z 30 zkoumaných vzorků v Norsku.

Podle našich dánských kolegů je znepokojivé, že výrobky pro děti obsahují tolik nežádoucích látek. Na trhu je přitom dostatek dekorativní kosmetiky pro dospělé, která má bezpečné složení. Děti jsou náchylnější k negativním účinkům chemikálií. Složky narušující endokrinní systém a parfémy by neměly být součástí produktů pro děti.

Související články