poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britové řeší únik dat testovaných na covid

2.2.2022

Některé britské společnosti provádějící covidové testy čelí problémům s únikem osobních údajů a výsledků testů svých klientů.

Zatím poslední odhalení přišlo jen pár měsíců poté, co spotřebitelská organizace Which? upozornila na potenciální problém v oblasti bezpečnosti dat v rámci systému testů za účelem cestování. Stovky zákazníků si u společnosti Alpha Express Testing rezervovaly povinný test na dobu po příletu, aby byli při návratu ze zahraničí vpuštěni do do Spojeného království. Upozornění na únik dat ovšem neobdrželi od samotné firmy, nýbrž od jiného zákazníka, který jim napsal, že Alpha Express sdílí všechny poskytnuté informace na nešifrované URL adrese – jména a příjmení, domácí adresy, telefonní čísla, skeny pasů a fotky. Když QR kód potřebný k registraci testů nefungoval, byla tato osoba přesměrována na online portál, kde ručně zadala požadované údaje – a na obrazovce se objevily citlivé informace všech klientů firmy.

Kolegové z Which? prověřili údaje z varovného mailu – na internetu byly skutečně snadno dostupné všechny uvedené osobní data. Nebyla chráněna žádným heslem, stačilo pouze změnit číslici v referenčním čísle. Zmizela z online prostoru teprve dva dny poté, co úřad pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) zahájil v této věci šetření.

Společnost Alpha Express Testing byla jedním z nejlevnějších poskytovatelů popříjezdových testů na oficiálním vládním seznamu, nabízela je za 9,44 liber. Po krátké pauze v činnosti dále testuje, ale už není na vládním seznamu.

Spotřebitelská organizace zjistila, že únik dat měla dříve na svědomí také jiná společnost provádějící covidové testy, problém se však rychle vyřešil. Firma ovšem upozornila, že formát referenčních čísel požadovaný testovacím systémem zvyšuje riziko úniků, pokud údaje zákazníků nejsou chráněny heslem. Uvedla také, že to sdělila příslušným úřadům.

Související články