poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vitamínové doplňky mohou pomoci, není však nad pestrou stravu

4.2.2022

Nutnost dostatečného příjmu vitamínů a minerálu s věkem neklesá. Malé dětí, starší senioři, těhotné nebo kojící ženy mívají odlišné potřeby, co se příjmů živin týče.

Podle dánské veterinární a potravinářské inspekce Fødevarestyrelsenmají Dánové pestrou stravu, která pokrývá běžnou potřebu vitamínů a minerálů. Výjimkou je pouze vitamín D v zimním období. Proto se doporučuje, aby všechny osoby starší 4 let užívaly doplňky s vitamínem D od října do dubna, děti do 4 let a senioři od 70 let po celý rok. Vitamin D je zvláště důležitý pro vstřebávání a metabolismus vápníku, pro kosti a svaly. Jeho nedostatek zvyšuje riziko osteoporózy a může vést k ochabnutí a bolestem svalů.

Fødevarestyrelsentaké doporučuje, aby osoby nad 70 let a lidé ohrožení osteoporózou denně doplňovali vápník. Starší lidé, kteří trpí nechutenstvím, mají užívat multivitaminové doplňky a minerály. Při menstruaci organismus často trpí nedostatkem železa, je proto vhodná strava bohatá na železo nebo vhodné potravinové doplňky. Jejich užívání je však vždy lepší konzultovat s lékařem. Pro těhotné ženy jsou vhodné doplňky s kyselinou listovou, vitamínem D, železem a vápníkem, v době kojení pak vápník. V těhotenství nesmí dojít k předávkování vitamínem A, hrozí poškození plodu.

Organizace Forbrugerrådet Tænk připomněla, že v některých vitamínových tabletách se jako konzervační látka používá BHT (butylovaný hydroxytoluen) neboli E321. Jde o nežádoucí endokrinní disruptor, proto se doporučuje se mu vyhýbat. Jeho obsah lze prověřit v seznamu složek uvedených na obale.

Spotřebitelské testy vyvrátily některé mýty o vitamínových doplňcích stravy. Vyšší cena není zárukou kvality. Vitamíny v tabletě nejsou zázračným lékem a lze se předávkovat. Důležitější je pestrá strava, a to i v případě tepelně upravených potravin – syntetický přípravek je rozhodně neumí nahradit.

Související články