poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Red Bull zdaleka není tak ekologický, jako se prezentuje

8.2.2022

Výrobce energetických nápojů Red Bull se prezentuje jako ekologicky uvědomělá společnost. Při pohledu zblízka je však jasné, že mezi jeho tvrzeními a realitou je podstatný rozdíl, zjistilo rakouské spotřebitelské sdružení VKI.

Téma udržitelnosti je všudypřítomné a Red Bull se snaží tohoto trendu využít k vylepšení své image. Na jeho internetových stránkách je sekce Udržitelnost, jejímž hlavním sloganem je „Plechovka má více než jeden život“. To znamená, že plechovky vyrobené z hliníku lze recyklovat a vyrobit z nich další. Nevypovídá to však nic o podpoře udržitelnosti, protože odpovědnost se přenáší na spotřebitele. Je pouze na vás, abyste plechovky vhodili do správného kontejneru. Není-li spotřebitel dostatečně zodpovědný, není to vina výrobce. Komiksové postavičky z reklam na Red Bull přitom často odhazují plechovky bezstarostně, šmahem a bez rozmyslu, ovšem nikoliv do sběru.

Recyklovatelnost obalů nezaručuje jejich obecnou udržitelnost. Red Bull nikde nezveřejňuje informace o tom, kolik plechovek se skutečně dostane zpět do výrobního procesu. Lze proto předpokládat, že podíl recyklovaného hliníku v plechovkách Red Bull není příliš vysoký. Společnost sice informuje o možnosti úspor energie, ale ročně prodá 7,5 miliard hliníkových plechovek s celkovou hmotností, která se vyrovná váze více než 500 jumbo jetů. Navíc se přepravují po celém světě.

Rakouský gigant zveřejňuje a zdůrazňuje pouze ty oblasti podnikatelské činnosti, které staví značku do dobrého světla, například hmotnostní výhody hliníkové plechovky během přepravy ve srovnání s jinými obaly, třeba skleněnými. To však nejsou dostatečné informace o celkových ekologických dopadech výroby a distribuce.

Dle našich rakouských kolegů jsou tvrzení Red Bullu vágní a nejsou podpořena odkazy na důvěryhodné zdroje. Pravdivost a správnost údajů si tak spotřebitel nemůže ověřit. Chybí relevantní informace a nedůležité údaje jsou prezentovány jako klíčové. Red Bull zatím nezveřejnil žádnou zprávu o udržitelnosti. Nenabízí obaly k opakovanému použití, například pro stravovací zařízení, ačkoliv taková možnost patří k zdaleka nejekologičtějším alternativám. Na dotazy VKI odpověděl krátkým prohlášením o podpoře systému zálohování jednorázových obalů.

Související články