poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bezalkoholické varianty alkoholických nápojů mohou vést k alkoholismu

10.2.2022

Pravidelná konzumace nealkoholické varianty alkoholických nápojů může vést k oblibě  pravého alkoholu, upozornil francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs.

Iniciativa Suchý leden neboli Dry January vznikla ve Velké Británii v roce 2013. Vlnu příznivců má také ve Francii, kde v prosincovém průzkumu 35 % z 1000 respondentů uvedlo, že se hodlá k iniciativě omezené či nulové konzumace alkoholu připojit. Tato tendence neunikla pozornosti výrobců, kteří nabízí stále více alternativních výrobků k základnímu sortimentu alkoholických produktů. Nejde o džusy či limonády, nýbrž o pití, které vypadá jako tradiční alkoholický nápoj, ale žádný alkohol neobsahuje.

Piva, aperitivy, vína či lihoviny s obsahem alkoholu 0–0,5 % se staly běžnou součástí obchodní nabídky na internetu, ve vinotékách i supermarketech. Například nealkoholické Martini prodávají ve Francii třeba velké řetězce Auchan, Carrefour a Monoprix. Nápoj silně připomíná alkoholickou verzi – má stejnou barvu a viněta s velkým logem značky je téměř identická.

Aperitivy bez alkoholu nejsou na francouzském trhu novinkou. V roce 1982 uvedla společnost Pernod Ricard na trh Pacific, anýzovku bez alkoholu. Dětské šampaňské Champomy v 90. letech zpestřilo mnoho dětských oslav – tvar lahve i typický zvuk vylétávající zátky zdárně evokují skutečné víno. Stačí si na to zvyknout, a když dítě dospěje, s radostí přejde na pravý alkohol.

Podobné je to s nealko pivem nebo nealkoholickými napodobeninami silnějších nápojů, které lze nezletilým prodávat bez jakýchkoli omezení. Ti si tak zvyknou na chuť i na značku. „Takové produkty mohou usnadnit přechod ke konzumaci alkoholických nápojů,“ uvedla francouzská národní agentura veřejného zdraví. Alko nápoje bez alkoholu umožňují společnostem rozšířit trh, udržet si spotřebitele, kteří chtějí snížit spotřebu alkoholu, a vychovat další.

Na dotaz časopisu 60 millions de consommateursspolečnost Pernod Ricard uvedla, že reklamy jejích nápojů Ceder's, obsahujících 0,48 % alkoholu, se řídí stejnými pravidly a dodržují stejná omezení jako propagace alkoholických nápojů a názvy neevokují pravý alkohol. Třeba slovo „gin“ se na nich nevyskytuje a společnost trvá na tom, že jej používá pouze pro výrobky s obsahem alkoholu od 37 %. Na internetových stránkách Pernod Ricard je však jasně uvedeno, že recept „je vyvinut destilací klasických rostlin používaných při výrobě ginu“, což je nepochybná zmínka alkoholického nápoje.
Obecně platí, že nealkoholické lihoviny a aperitivy nejsou prodávány pod stejným názvem jako jejich alkoholické ekvivalenty, s výjimkou Martini. U piva a vína jsou však alkoholické i nealkoholické varianty často uváděny na trh stejnými značkami, jako jsou Heineken, Corona nebo Domaine de l'Arjolle.
Všichni výrobci nealkoholických piv, vín, aperitivů, lihovin či koktejlů propagují chutě, které mají za cíl co nejvíce napodobit chuť pravého alkoholu. Z čistě chemického hlediska v nich alkohol není, ale reklamní sdělení a způsob propagace mohou být matoucí a ohrozit osoby, které se léčí ze závislosti na alkoholu, nebo bývalé alkoholiky.

Riziko je o to větší, že konzumace alkoholu je podle francouzské Ligy proti rakovině do značné míry bagatelizována. Organizace odhaduje, že „31 % Francouzů překračuje doporučené prahové hodnoty“ a že toto číslo je mezi mladými ve věku 18–24 let až 45 %. Pro více než polovinu dotázaných jsou večery s přáteli a rodinná jídla obdobím, kdy je těžké abstinovat. V barech a restauracích jsou navíc alternativy alkoholu často omezeny na běžné slazené nápoje.

Související články