poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jednoduchá prevence plísní v koupelně je účinnější než následná likvidace

11.2.2022

O koupelnu je třeba se důkladně starat, jedině tak se vyhnete tvorbě zdravotně závadných a nevzhledných plísní. Odkládání snadných úkonů může vést k nepříjemnostem. Nabízíme vám několik rad spotřebitelské organizace Which?, jak zabránit plísním nebo ošetřit spáry.

Braňte tvorbě plísní. V koupelně se jim obvykle daří. Vysoká vlhkost, teplota a někdy také malé množství světla plísním prospívá. Plíseň může způsobit poškození povrchů, jako jsou stěny a strop.

Může ovšem také uškodit zdraví, zejména pokud máte dýchací potíže, kožní problémy nebo oslabený imunitní systém. Starší lidé a děti bývají citlivější na účinky plísní. Optimální je, když plíseň v koupelně vůbec nevznikne, protože se po objevení snadno šíří. Důkladně větrejte. Během sprchování nebo poté vždy otevřete okno nebo použijte odvětrávací zařízení či zapněte ventilátor, a to až na 10 minut po samotné koupeli. Snížíte tak vlhkost vzduchu. Po každém sprchování otřete sklo a dlaždice, odstraníte tím přebytečnou vodu. Pomozte si stěrkou. Pravidelně perte ručníky a koupelnové předložky. Ručník vždy věšte tak, aby řádně uschl.

Často kontrolujte, zda se někde neobjeví plíseň. Nezapomeňte na plochy skryté za dveřmi, pod umyvadlem a v oblasti baterií. Kontrolujte také sprchový závěs.  Budete-li mít v koupelně pořádek, mnohem snáze odhalíte první známky problému.
Opravte netěsnosti. Poškozený spotřebič nebo potrubí může plýtvat vodou a způsobit škody v místnostech pod koupelnou. Zkontrolujte všechny trubky včetně sifonu pod umyvadlem a nezapomeňte také na záchodovou mísu a splachování. Protékající záchod může vyplýtvat tisíce litrů za den. Britská asociace výrobců koupelen BMA spustila kampaň Get Lavvy Savvy, jejímž cílem je vzdělávat lidi v oblasti údržby toalet a nabízet rady, jak celé zařízení kontrolovat.

Starejte se o odsávací zařízení, protože hraje důležitou roli při odstraňování vlhkosti ze vzduchu, zvláště pokud koupelna nemá okna. Z dlouhodobého hlediska může nadměrná vlhkost vést k tvorbě plísní. Špatné větrání a nadměrná vlhkost mohou také snížit životnost různých prvků koupelny, například poškodit nátěry nebo nábytek

Udržujte spáry v dobrém stavu. Koupelnové obklady často vypadají skvěle, ale spárovací hmota, která je drží pohromadě, je lehká a porézní a voda ji snadno poškodí. Spárovací hmota, která není řádně čištěna a udržována, se může zabarvit, zplesnivět a popraskat. Voda pak může prosakovat do zdi a způsobit škody. Pokud si zvyknete po sprše otírat všechny povrchy, pomůže to i spárovací hmotě. Jednou týdně vydrhněte spáry pastou z jedlé sody a vody a použijte k tomu speciální kartáček nebo starý zubní kartáček. Následně opláchněte čistou vodou. Proti odolným skvrnám lze bojovat bělidlem v prášku, které je vhodnější než tekuté přípravky na bázi chloridů.

Na nehezké spáry lze použít výrobky z běžné prodejní sítě, které po nanesení přidají další ochrannou vrstvu. V případě, že se spárovací hmota odlupuje a láme nebo se dlaždice začnou odlepovat, je třeba ji vyměnit. Čím dříve, tím lépe.

Podlaha musí být suchá. Na mokré podlaze v koupelně snadno uklouznete a mohou na ní vznikat plísně. Když je vody více, může poškodit i samotnou podlahu. Kupte si koupelnovou předložku. Poctivě vytírejte. Větrejte. Noste pantofle s neklouzavou podrážkou, které můžete nazout přímo ze sprchy. Nepoužívejte celoplošné koupelnové koberce, protože udržují vlhkost.
Dbejte na čistotu koupelny, pravidelně se starejte o umyvadlo, vanu, sprchový kout a toaletu, o všechny odtoky. A uklízejte, protože uklizená koupelna se snadněji čistí. Pokud se vám nashromáždilo velké množství tub a lahviček, zvažte jejich  seskupení na poličku nebo do snadno přemístitelného košíku.

Související články