poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Co se mění v boji s pandemií?

8.2.2022

Povinnost prokazovat se při vstupu do restaurací či na společenské akce pomocí covidových certifikátů končí 9. února. Co přinesou nová pravidla ministerstva zdravotnictví pro běžného spotřebitele a jaký bude osud aplikace Tečka? Zůstane i nadále v provozu?

Mobilní aplikace Tečka sloužila primárně k tomu, aby spotřebitelé jejím prostřednictvím prokazovali bezinfekčnost v restauračních zařízeních, ubytovacích službách či při využívání služeb. Ministerstvo zatím uvedlo, že aplikaci nechá v provozu, a to kvůli nejasnému vývoji pandemie. Prokazování pomocí aplikace rovněž usnadní zahraniční cesty, jelikož ve většině zemí zůstává povinnost prokazování se covidovým certifikátem stále v platnosti. „Některé země požadují digitální podobu certifikátu, protože se falšují hůře než ty papírové,“ řekla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová. Shodně tak zůstane v provozu čTečka. Ministerstvo vyzvalo občany, aby si aplikaci ponechali.

Rozvolnění v Česku

Vláda s ohledem na aktuální vývoj pandemie ruší od 9. února povinnost prokazovat se

certifikátem o platném očkování nebo o prodělané nemoci při vstupu do restaurací, služeb, na kulturní, sportovní a další akce. Pozor však na datum. Podle výkladu ministerstva totiž ke změně dochází až od půlnoci 9. února. To znamená, že prvním dnem, kdy se nebude třeba prokazovat, je až čtvrtek 10. února. Ačkoliv bylo rozvolnění již v minulém týdnu oznámeno veřejnosti, konkrétní forma opatření se bude projednávat na vládě až ve středu 9. února. „Provozovatelé jsou opět v nejistotě. Ani několik hodin před platností změny stále netuší, na jaké změny se mají připravit,“ podotýká Hekšová.

Respirátory zůstávají

Ochrana dýchacích cest ve všech vnitřních prostorách zůstane v platnosti i po 9. únoru. Nadále tak budeme muset užívat ochranné pomůcky – respirátory při vstupu a pobytu uvnitř nákupních center, restaurací nebo prostředků hromadné dopravy. Shodně tak by mělo nadále platit omezení maximálního počtu účastníků hromadných akcí.

Po konci prokazování bezinfekčnosti se zruší i povinnost plošného testování. Podle informací z Ministerstva zdravotnictví se od 18. února nebude testovat ve školách ani ve firmách. „Zbystřit by ale měli držitelé očkovacích certifikátů. Od 15. února se zkrátí platnost certifikátu o očkování bez posilující dávky pro osoby starší 18 let na 270 dní,“ uzavírá Hekšová.

Kontakt pro média:

Jaroslav Švehla, svehla@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Související tiskové zprávy