poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kupované hummusy obsahují zbytečně mnoho přísad

16.2.2022

Hummus z obchodu obsahuje až o 16 ingrediencí více než doma vyrobený. Belgický test odhalil průmyslová ochucovadla i řada aditiv, některé jsou terciárně zpracované.

Příprava hummusu je velmi jednoduchá. Lze jej však snadno koupit také v obchodě. Spotřebitelská organizace Test-Achats otestovala 18 hummusů prodávaných v supermaketech a srovnala je s klasickým receptem, který zahrnuje 5 ingrediencí (cizrnu, citron, česnek, sezamovou pastu tahini a sůl).

Výrobek, který se od klasické přípravy lišil nejvíce, obsahoval 16 dalších složek. V testovaných vzorcích bylo v průměru o 12 ingrediencí navíc, z toho průměrně 3 přídatné látky. U devíti složek šlo o terciárně zpracované produkty. Hummus Boni z řetězce Colruyt byl vyroben z 21 surovin včetně osmi aditiv a tří terciárně zpracovaných látek.

Pravý kvalitní hummus musí obsahovat 70–85 % cizrny a 12–15 % sezamové pasty tahini. V testovaných vzorcích test zjistil v průměru 52 % cizrny (přesněji 35–70 %) a zhruba 9 % sezamové pasty, která ovšem ve dvou výrobcích zcela chyběla.

Cena domácího hummusu (5,19 eur za kilogram) je v belgických poměrech o něco nižší než cena kupovaného (5,45 eur za kilogram), srovnával se však průměr a pomazánka v některých obchodech stála i třikrát více.

Výroba hummusu je skutečně snadná. Rozmixujte 350 g uvařené cizrny. Přidejte k ní šťávu z půlky citronu, lisovaný stroužek česneku, 3 lžíce sezamové pasty a trochu soli. Podáváte-li hummus jako předkrm v malé misce, můžete na poslední chvíli přidat trochu olivového oleje.

Související články