poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test mražených jídel: Příliš tuku, málo sacharidů, ale dostatek bílkovin

18.2.2022

Švédský test v mražených hotových jídlech odhalil příliš mnoho tuku. Tři pětiny vzorků obsahovaly málo sacharidů. Většina výrobků naopak splňovala nutriční doporučení ohledně proteinů.

Spotřebitelská organizace Råd & Rön zkoumala obsah živin a kalorickou hodnotu 114 zmražených hotových jídel od dvanácti různých značek a zjistila, že mezi nimi existují velké rozdíly. Energetický příjem se pohyboval v rozmezí 207–846 kcal. Příjem energie je individuální, odvíjí se od věku, pohlaví nebo fyzické aktivity. Podle švédského Národního úřadu pro potraviny potřebuje průměrný aktivní muž ve věku 30–60 let přibližně 2600 kcal denně a žena ve stejném věku 2100 kcal. Neexistuje však přesný vzorec, podle kterého lze vypočítat individuální potřebu. Orientovat se lze podle tělesné hmotnosti, která ukáže, zda jsou příjem a výdej energie v rovnováze.

Energetickou hodnotu pokrmů určují obsažené tuky, sacharidy a bílkoviny. Aby byla strava vyvážená, musí obsahovat správný podíl jednotlivých živin. Pro dospělé a děti ve věku 2–65 let se doporučuje, aby 10–20 % energie pocházelo z bílkovin, 23–40 % z tuků a 45–60 % ze sacharidů. Tomuto požadavku odpovídalo pouze 18 ze 114 testovaných výrobků.

Nejčastějším problémem byl vysoký obsah tuků, který měla polovina (56) jídel, a to včetně nízkokalorické brokolicové polévky se sýrem. Důležité je rovněž množství nasycených mastných kyselin. Ve 100 g pokrmu by jich nemělo být více než 1,5 g, což splňovalo 25 pokrmů. V jednom vzorku však bylo dokonce desetinásobné množství. Většina produktů v testu (70) naopak obsahovala příliš málo sacharidů. Výrobci nejlépe dodrželi nutriční doporučení vztahující se na bílkoviny, výjimkou tvořilo pouze 18 jídel.

Obvyklým problémem hotových jídel bývá vysoké množství soli. V testu se projevily velké rozdíly mezi jednotlivými vzorky. Více než polovinu doporučené denní dávky obsahovalo 48 hotovek v testu.

Správně by měly hotové pokrmy nejen splňovat doporučené limity pro obsah tuků, sacharidů, proteinů a soli, ale také 25–50 % luštěnin a zeleniny nebo ovoce a bobulovin.

Související články