poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Seznamovací aplikace Tinder diskriminuje uživatele podle věku

23.2.2022

Tinder používá osobní údaje uživatelů k vypočítání ceny prémiových služeb netransparentně. Starší platí až šestkrát více než mladí. Ukázal to výzkum světové spotřebitelské organizace Consumers International a neziskové organizace Mozilla. Není však jasné, čím dalším se ceny aplikace liší. Spotřebitelské organizace bijí na poplach.

Průzkum proběhl v Brazílii, Indii, Jižní Koreji, Nizozemsku, na Novém Zélandu a v USA. Pro jeho účely se 523 osob zaregistrovalo do služby Tinder Plus, což je placená verze aplikace. Všichni zadali osobní údaje a následně sdělili výzkumnému týmu nabídnutou cenu.

Nejrozdílnější sazby účtoval Tinder v Nizozemsku – dohromady jich bylo 31. Následovala Jižní Korea, kde má Tinder 26 různých cen, a Nový Zéland s 25 cenami.

Cenový rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší sazbou byl nejvyšší také v Nizozemsku (3,77–21,99 eur). Rozdíly se zřejmě řídí věkem uživatelů. Nizozemci ve věku 30–49 let platí přes dvakrát více než zákazníci ve věku 18–29 let. Samotná služba je však stejná pro všechny věkové skupiny, upozornila spotřebitelská organizace Consumentenbond. Jedinec o rozdílech vůbec neví, protože nezná ceny nabízené ostatním uživatelům. Není ani zcela jasné, dle jakých kritérií se řídí určování cen kromě věku. Je možné, že roli hrají i jiné faktory, které se v průzkumu neprojevily. Consumentenbond o těchto skutečnostech informovala nizozemský úřad pro spotřebitele a úřad pro ochranu osobních údajů.

Zkušeností spotřebitelské organizace Forbrukerrådet ukázaly, že také v Norsku jsou v rámci Tinderu velké cenové rozdíly. Ceny se tam pohybují v rozmezí 55–225 norských korun (NOK) měsíčně za Tinder Plus a 135–455 NOK za Tinder Platinum. 

Jedním z faktorů je zřejmě věk. Další kritéria k určení jednotlivých sazeb však dosud nejsou známá. Forbrukerrådet podal signál o tom, že Tinder pracuje s neprůhledným cenovým modelem Norské spotřebitelské agentuře, úřadu pro ochranu osobních údajů, úřadu pro hospodářskou soutěž a ombudsmanovi pro diskriminaci a rovnost. Společnost musí přinejmenším vysvětlit, jak jsou ceny nastaveny. Využívání osobních informací a vlastních algoritmů dává podobným aplikacím možnost přizpůsobit ceny dle předpokládané zákazníkovy ochoty platit. 

To nemusí nutně poškozovat spotřebitele, ale ztěžuje to srovnávání cen a může to oslabit hospodářskou soutěž.Tinder již dříve připustil odlišnost sazeb pro osoby mladší a starší 28 let, ale nynější poznatky ukázaly, že je to pouze část pravdy. Někteří stejně staří uživatelé totiž uvedli, že jim jsou nabízeny různé ceny.

Organizace Swedish Consumers se také věnovala aplikaci Tinder. Závěry založené na datech od 340 uživatelů mimo jiné ukazují, že ceny Tinderu jsou zcela individualizované a pro zákazníka je téměř nemožné pochopit, čím se řídí. Prémiová služba Tinder Plus je tak ve Švédsku dostupná ve 36 jedinečných cenových hladinách a stojí 30–369 švédských korun (SEK) měsíčně. Organizace proto vyzvala ombudsmana pro diskriminaci, švédský úřad pro ochranu soukromí a Švédskou spotřebitelskou agenturu, aby prošetřily přístup aplikace Tinder a její cenovou politiku. Tinder spotřebitelské organizaci Råd & Rön napsal, že ceny služeb nebyly nikdy stanovovány například na základě pohlaví, náboženství nebo sexuální orientace. Uznal, že věk je důležitý, ale tvrdí, že koncem roku 2022 skončí i s tímto rozdělením. Připustil, že cenu mohou ovlivnit další kritéria, ale ke kritice nedostatečné transparentnosti cen se nevyjádřil.

Související články