poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ochrana životního prostředí promění způsoby trávení dovolené

28.2.2022

Úřady i provozovatelé zařízení v turistických destinacích mění pravidla s ohledem na životní prostředí a udržitelnost svých služeb. Změna pravidel může ovlivnit volbu zákazníků a nezávislost na vnějších zdrojích zvýhodní ceny v dlouhodobé perspektivě.

Baleárské ostrovy nedávno oznámily nová opatření na podporu ekologického cestovního ruchu v hodnotě 55 milionů eur. Zaváděná pravidla mohou vést ke změnám pro návštěvníky ostrovů – od vybavení koupelny až po menu v restauracích. Baleáry ovšem nejsou jedinou destinací, která posílí ekologický přístup. Cestovní ruch je zodpovědný za zhruba 11 % světových emisí, a proto se očekává, že budou následovat i další země. Britská spotřebitelská organizace Which? popsala sedm změn, které vás mohou překvapit na dovolené.

1. Zákaz malých balení toaletních potřeb. Dny maličkých lahviček a sáčků v koupelnových hotelech jsou sečteny. Hotely na Baleárách byly vyzvány, aby se v rámci nových opatření vzdaly těchto jednorázových plastů ve prospěch větších balení. Mnoho mezinárodních hotelových řetězců včetně hotelů Marriott a InterContinental Hotels Group malá balení už nenabízí. Město New York se je chystá zakázat od roku 2024. Podle neziskové organizace cleanconscience.org.uk je každý rok z britských hotelů vyhozeno na skládku 200 milionů miniaturních balení toaletních potřeb.

2. Potraviny z místních zdrojů budou prioritou na Baleárských ostrovech. Můžete tak poznávat tamější tradiční kuchyni a vychutnat si nejčerstvější a nejchutnější suroviny. Láhev dovezeného ležáku má přibližně trojnásobnou uhlíkovou stopu oproti místnímu pivu. Podle nových pravidel bude možné ověřit původ a způsob lovení mořských plodů a ryb a bude zakázán prodej ohrožených druhů. Tichomořský ostrov Palau už ke změně přistoupil, a to navzdory své odlehlé poloze. Tyto kroky posílí místní ekonomiky, protože vytvoří více příležitostí pro domácí výrobce.

3. Ráj bez plastů. V březnu loňského roku Baleáry zakázaly prodej jednorázových předmětů, jako jsou plastové příbory, kávové kapsle, vatové tyčinky a jednorázové holicí strojky.  Podle zprávy OSN podobné zákazy zavádí nebo zavedlo 127 zemí.  Keňský zákon o plastových taškách, který platí od roku 2017, je jedním z nejpřísnějších. Každý, kdo je přistižen při prodeji, výrobě nebo nošení sáčků, může čelit pokutě až 38000 dolarů nebo až čtyřem rokům vězení.

4. Problém ochranných opalovacích krémů. Odhaduje se, že každý rok se do oceánů vyplaví 14000 tun opalovacích krémů, které ničí korálové útesy.  Palau a Havaj již zakázaly prodej pleťových přípravků s obsahem oxybenzonu a oktinoxátu, které mohou narušit růstové cykly korálů a vést k ztrátě barev. Je pravděpodobné, že podobné zákazy zavede více destinací. Pokud se chystáte do blízkosti korálů, používejte opalovací krémy na minerální bázi. Kontrolujte složení sami, protože označení o bezpečnosti pro korálové útesy není spolehlivé.

5. Zóny bez aut. Silniční doprava je jedním z největších zdrojů znečištění na celém světě a některé destinace ji omezují. Několik malých ostrovů v Chorvatsku je zcela bez automobilů, včetně Brijunských ostrovů nedaleko Istrie. Ve Švýcarsku jsou některá města a vesnice přístupné pouze pro pěší. V Pekingu se smí od olympiády 2008 pohybovat pouze polovina vozů. V takových případech nejde pouze o snížení škodlivých emisí, ale také o zmírnění dopravních zácp a kolapsů nebo snížení hlukové zátěže pro obyvatele i turisty.

6. Daň z udržitelného cestovního ruchu. Dalším baleárským opatřením je udržitelná turistická daň – malý poplatek v eurech, který se připočítává k ceně ubytování.  Výše dosahuje maxima 4 EUR za noc a liší se podle ročního období a úrovně hotelu. Peníze se pak investují do ochrany životního prostředí. Podobnou daň má také Bali. Bhútán, jedna z nejzelenějších zemí světa, má v hlavní sezóně denní návštěvnický poplatek 250 dolarů na osobu a den. Poplatek zahrnuje průvodce, ubytování, dopravu, vstupní náklady a stravu a pomáhá financovat místní infrastrukturu, zdravotní péči a vzdělání.

7. Přírodní zdroje energie. Kromě instalace zařízení na úsporu vody se Baleáry zavázaly optimalizovat spotřebu elektřiny a přejít do roku 2050 na zcela obnovitelné zdroje.  Maledivy plánují využívat solární a vlnovou energii, aby omezily závislost na fosilních palivech a bojovaly se stoupající hladinou moří. Pětihvězdičkový resort Six Senses Fiji používá pouze solární energii a zachycuje dešťovou vodu, kterou filtruje a vyrábí z ní pitnou. Nepotřebuje tak balenou vodu a nepoužívá plastové láhve.

Související články