poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V rostlinných náhražkách steaků byly nalezeny škodlivé minerální oleje

2.3.2022

Většina rostlinných steaků v dánském testu obsahovala nežádoucí minerální oleje. Limity stanovené německými úřady nicméně byly překročeny pouze v jednom případě.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk testovala 7 rostlinných steaků na bázi bílkovin ze sóji, hrášku a dalších rostlinných surovin. Složení výrobků zjišťovala certifikovaná laboratoř, která se soustředila na obsah minerálních olejů a chlorovaný dihydroxylovaný derivát uhlovodíku3-MCPD. Jde o chemikálie, které se mohou používat nebo vznikat při výrobě a zpracování potravin, případně se uvolňují z obalů.

Minerální oleje tvoří skupinu problematických látek, zejména oleje MOSH a MOAH mohou organismu podstatně uškodit. Oleje MOSH se mohou hromadit v tělesných orgánech a způsobovat mikrogranulomy. Oleje MOAH mohou mít karcinogenní a mutagenní účinky.

Minerální oleje lze najít jak v obalech, tak v samotných potravinách. Dánští kolegové už dříve odhalili obsah minerálních olejů v rostlinných olejích, v čokoládě nebo v balení potravin.

Ve velkém evropském testu organizace Foodwatch byl v každém osmém výrobku zjištěn obsah MOAH, který by podle německých směrnic neměl být v potravinách vůbec měřitelný. Problematické minerální oleje se nacházely také v řadě bujónových kostek nebo čokoládových pomazánkách.

Dva rostlinné steaky lze dle spotřebitelské organizace doporučit jak s ohledem na složení, tak na senzorické vlastnosti – vítěze testu Beyond Burger značky Beyond Meat a o něco průměrnější produkt značky Naturli‘.

Pro obsah minerálních olejů v potravinách nejsou stanoveny žádné limitní hodnoty, přestože Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) již dříve vyhodnotil, že příjem minerálních olejů z potravin představuje zdravotní problém.

Německé úřady stanovily orientační hodnoty obsahu minerálních olejů v řadě potravin. Rostlinný steak Next Level od Lidlu těmto limitům neodpovídal a měl nejvyšší obsah karcinogenních minerálních olejů v testu. Steak Plant-based burger značky Hälsens Kök měl vyšší obsah problematických látek 3-MCPD a glycidolu než ostatní produkty. 3-MCPD a glycidol jsou škodlivé látky, které mohou vznikat při rafinování rostlinných tuků. Škodí ledvinám a jsou karcinogenní, proto jsou na ně stanoveny konkrétní normy. Žádný z testovaných produktů limity nepřekročil.

Související články