poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test jablečných džusů: Koncentráty jsou méně chutné

7.3.2022

Jablečné mošty, které nejsou vyrobeny z koncentrátu, jsou podstatně chutnější, ukázal německý test. Všechny zkoumané výrobky byly zdravotně nezávadné.

Test spotřebitelské organizace Stiftung Warentest ukázal, že kvalita jablečných džusů na německém trhu se velmi liší. Tým prověřil složení 26 výrobků a provedl chuťový test. V 16 případech šlo o džusy (mošty), které se stáčí do obalů brzy po vylisování.

Ostatní vzorky byly vyrobeny z ovocného koncentrátu, což znamená, že se vylisovaná šťáva zahřívá, odpařováním zhoustne, takto vzniklý koncentrát se následně ředí vodou a nápoj se před nalitím do obalů pasteruje. Každá jablečná šťáva je zpočátku přirozeně zakalená, po odstředění a filtraci ovšem vzniká čirý produkt.

Velmi dobře si vedlo pouze 6 vzorků, které nebyly vyrobeny z koncentrátu. Vítězné výrobky stály 0,96–3,95 eur/l a nejlepší chuť aromatického zralého jablka měl nejdražší.

Dobrá zpráva je, že ačkoliv se většina testovaných džusů vyznačovala chuťovou nedokonalostí, žádný z nich neobsahoval nežádoucí plísňové toxiny nebo choroboplodné zárodky. Spotřebitelé by však měli stoprocentní jablečné džusy konzumovat v ředěné podobě, protože obsahují velké množství ovocného cukru.

Související články