poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pro cesty do mnoha zemí je nutné covidové cestovní pojištění

9.3.2022

Více než 40 zemí světa vyžaduje, aby cestující byli pojištěni pro případ nákazy nemocí covid-19. Krytí pro případ covid-19 musí být uvedeno ve smlouvě a v některých destinacích musí dosahovat určité výše.

Seznam podmínek pro příjezd do většiny zemí se kvůli pandemii covid-19 rozrostl. Kromě zeleného certifikátu nebo příjezdového formuláře jde například o cestovní pojištění, které dříve nebylo povinné.

Součástí nově může být nutnost pojistit se pro případ nákazy virem SARS-CoV-2 tak, aby se pokryly náklady na léčbu, hospitalizaci i repatriaci nebo dokonce na ubytování při karanténě. Cestovní pojištění zahrnující covidová rizika vyžaduje 41 zemí.

Podle francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir šlo ke 14. únoru o Ukrajinu a Rusko v Evropě, v Africe o Alžírsko, Benin, Kapverdy, Džibutsko, Keňu, Mosambik, Namibii, Seychely, Togo a Mauricius, na americkém kontinentu o Arubu, Argentinu, Bahamy, Belize, Bolívii, Chile, Kostariku, Kubu, Ekvádor, Guatemalu, Salvador, Paraguay, Sint Maarten a ostrovy Turks a Caicos, v Asii o Saúdskou Arábii, Kambodžu, Čínu, Indonésii, Jordánsko, Libanon, Malajsii, Maledivy, Mongolsko, Nepál, Omán, Pákistán, Filipíny, Singapur a Thajsko.

Tento seznam se však neustále mění. Před každou cestou se proto informujte o pravidlech platných v cílové destinaci, které někdy obsahují výjimky nebo místní rozdíly. Například v Kostarice se povinnost mít pojištění na covid-19 vztahuje pouze na neočkované cestovatele, na ostrově Sv. Martina je pojištění povinné v nizozemské části (Sint Maarten), nikoli však ve francouzské části (Saint-Martin) a v Belize uznávají jen pojištění nabízené tamějšími úřady.

Pojištění vázaná na bankovní karty většinou nestačí, protože jejich potvrzení většinou nezmiňují covid-19, ačkoliv jej v reálu pokrývají. Je tedy důležité, co se píše v písemném potvrzení o očkování, které předložíte při hraniční kontrole.

Požadavky na cestovní pojištění někdy definují také výši pojistného krytí - v Singapuru je částka 30000 USD, v Thajsku nejméně 50000 USD, v Kostarice 50000 USD na léčebné výlohy a 2000 USD na ubytovací náklady v případě karantény.

Související články