poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Biodiverzita je pro vaši zahradu požehnáním

16.3.2022

Zahrada oplývající mnoha živočišnými druhy nejen dobře vypadá, ale svědčí i životnímu prostředí. Nabízíme vám rady, jak přilákat volně žijící živočichy, od britské spotřebitelské organizace Which?

Ptačí budky přitahují hnízdící ptáky, protože jim poskytují bezpečné a útulné prostředí pro kladení vajíček. Většinu budek lze zavěsit na stromy nebo na zeď domu, ale je důležité, aby byly ve výši nejméně dvou metrů, tedy dále od predátorů. Musí být v místech, kde k nim ptáci snadno přilétnou.

Netopýři také ocení vlastní budku, kde budou trávit dobu odpočinku. Na zahradě se vám pak osvědčí, protože se živí drobným hmyzem, například komáry, a někteří jsou nočními opylovači. Chcete-li je vidět, vyhlížejte je v teplém počasí a za soumraku mezi dnem a nocí. Některé druhy se budí dříve a lze je spatřit i před západem slunce.

Nabídněte potravu a vodu volně žijícím živočichům. Dobrota navíc je přiláká a pomůže jim přežít případnou nouzi. Udržujte ptačí krmítka čistá a plná, ale umístěte je dále od ptačích budek, abyste nenarušili život ptačích rodinek a nepřilákali predátory. Pro zvířata někde ponechte mělkou misku s čerstvou vodou.

Vhodně vybrané rostliny umí přilákat třeba opylovací hmyz, motýly, ptáky i malé savce. Motýli a včely ocení dobře vybrané květy, ptáci a drobní savci vyhledávají ovoce, listy a bobule nebo se živí hmyzem v podrostu.

Včely jsou klíčovou součástí ekosystému. Vyrobte divokým včelám jednoduchý úl, nebudou pak hledat útočiště na půdě nebo v garáži. Umístěte ho na slunné místo chráněné před větrem a nejméně metr nad zemí. Měl by být v blízkosti keřů nebo dalších rostlin, ale ujistěte se, že porost nezakrývá vchod.

Zvažte vybudování jezírka. Žáby a vážky v něm budou klást vajíčka, savci a ptáci z něj budou pít a vodní larvy (třeba komárů) budou lákavým zdrojem potravy pro pavouky, ptáky a netopýry. Stačí vodní plocha o velikosti lavoru se zpevněným okrajem. Když investujete do fotopasti, zjistíte, kdo všechno si vaše jezírko oblíbil.

Vytvořte si kompost.  Žížaly žijící v kompostu jsou dobří zahradníci. Provzdušňují půdu a usnadňují zavlažení. Musíte však poskytnout dostatek organické potravy, ať už ponecháním podzimního listí na zemi, nebo právě vytvořením kompostu. Kompostování je skvělý způsob, jak přirozeně recyklovat potravinový a zahradní odpad. Lze jej použít k hnojení a výsledkem je zdravější zahrada bez dodatečných nákladů.

Myslete na bezpečnost. Správné umístění krmítek nebo pečlivě vybrané keře nemusí stačit, pokud drobnou zvěř a ptáky soustavně plaší třeba sousedova kočka. Odehnat zvědavou kočku však není jednoduché. Podle britského spotřebitelského průzkumu to lidé zkoušejí například ultrazvukovým odpuzovačem, nastražením citrusové kůry, stříkající vodou nebo sypáním mletého chilli.

Nepřehánějte to s úklidem. Zvěř dává přednost nedbalému prostoru. Ptáci, ježci a malí savci při stavbě svého obydlí spoléhají na spadlé větve a červům nebo broukům se daří, když mohou konzumovat mrtvé listí a spadané ovoce. Včely a brouci mohou použít větší pařezy k hnízdění. Máte-li souvislý plot nebo zídku okolo pozemku, nechte v nich malou díru nebo je někde trochu podkopejte, aby se dovnitř snadno dostali ježci a jiní malí savci.

Související články