poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Počet vrstev papírových utěrek nevypovídá o kvalitě

17.3.2022

Kvalitu papírových utěrek neurčuje počet vrstev, ukázal belgický test.  Důležité jsou vlastnosti papíru, například gramáž nebo tloušťka, a absorpční vlastnosti, tedy schopnost zadržovat tekutiny a mastnotu.

Podle nedávného spotřebitelského průzkumu organizace Test-Achats spotřebuje průměrná rodina 2–3 role papírových utěrek měsíčně. Při výběru je třeba brát ohled na cenu i kvalitu. Mnozí zákazníci v obchodě sáhnou po třívrstvých utěrkách, protože předpokládají, že jsou pevnější a lépe sají. Jde o mylnou představu. Ačkoliv v testu získaly dobré známky dvouvrstvé i třívrstvé vzorky, tři nejlepší testované výrobky z celkem 19 produktů měly pouze dvě vrstvy.

Žádné papírové utěrky v testu nepropadly. Nejlepších výsledků však dosahovaly spíše značkové výrobky. Jejich kvalitu lze přičíst speciálnímu způsobu výroby TAD (Through Air Dried), který posiluje absorpční schopnosti papíru. Dvě vrstvy jsou díky tomu dostatečné k dosažení vysoké savosti. Vyšší výrobní náklady se však promítají do ceny. Proto se vyplatí takové výrobky nakupovat spíše v akcích. Výrobky vysoké kvality lze ovšem najít taky mezi papírovými utěrkami privátních značek, ukázaly závěry testu španělské spotřebitelské organizace OCU.

Velké role papírových utěrek jsou jen o málo silnější než běžné role, ale obsahují dvakrát tolik útržků. Jejich hlavní výhodou je, že vyžadují méně místa pro skladování a přepravu. Jsou nabízeny jako výhodné, protože jedna velká role se množstvím papíru rovná dvěma běžným. Belgičtí kolegové zjistili, že to neplatí pro všechny výrobky. Role dvojité velikosti se vyrovná kvalitou a výkonem dvěma klasickým pouze u výrobků, které prošly procesem TAD. U běžných papírových utěrek totiž  stlačením do role dochází k snížení savosti v průměru o 20 %.

Dobrou zprávou je, že se v obchodech objevuje stále více kvalitních papírových utěrek z recyklovaných vláken. I jejich obaly z částečně recyklovaného papíru nebo plastu jsou krok správným směrem. V testu mělo ekologické označení pět výrobků.

Testu papírových kuchyňských utěrek se před několika lety věnoval také dTest

Související články