poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kvalita drahých deodorantů neodpovídá ceně

22.3.2022

Nejlepší deodorant v belgickém testu patřil k cenově nejvýhodnějším, zatímco průměrné hodnocení nejdražších výrobků je umístilo na poslední příčky.

Spotřebitelská organizace Test-Achats testovala 15 deodorantů ve spreji. Podle výsledků laboratorních zkoumání zhruba polovina vzorků potlačuje pocení jen v malé míře. To není překvapivé zjištění, protože deodoranty neobsahují hliník, který dočasně blokuje činnost potních žláz. Deodoranty se liší od antiperspirantů tím, že pouze brání nepříjemnému zápachu potu. Obvykle se proto aplikují opakovaně a častěji než antiperspiranty.

Na první pohled byly mezi testovanými produkty velké cenové rozdíly. Například nejdražší výrobky v testu od značek Vichy a La Roche-Posay stály skoro dvacetkrát více než nejlevnější produkty. Obdržely však průměrné známky a umístily se na posledních dvou místech. Byly také jediné, které zanechávaly na látkách z bavlny nebo polyesteru výrazné stopy. Skvrny lze sice snadno vyprat, ale jsou nevzhledné a pro spotřebitele znamenají komplikaci.

V obalech některých testovaných sprejů zbývalo poměrně vysoké množství výrobku, který nebylo možné použít, což je špatná zpráva jak pro životní prostředí, tak pro peněženku spotřebitele. Například u vítěze testu, deodorantu Sanex Zero 0 % invisible 24 h., nešlo použít skoro 7 % produktu a u nejdražšího testovaného výrobku, minerálního deodorantu Vichy 48 h., ve spotřebované lahvičce uvízlo nejméně 6,3 % náplně.

Jako výhodný nákup byly vyhodnoceny Protect Déodorant 24 h. značky Biocura obchodního řetězce Aldi a Pure & Fresh značky Cien od Lidlu.

Související články