poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zdražení kávy v obchodech je pouze otázkou času

25.3.2022

Ceny kávy rostou kvůli změnám klimatu, rostoucím nákladům na dopravu a energie nebo spekulacím na světovém trhu. Ačkoliv se v obchodech velké změny zatím výrazně neprojevují, jsou nevyhnutelné a velmi brzy se dotknou všech spotřebitelů.

Loni v červenci zasáhla plantáže v brazilském státě Minas Gerais, kde se pěstuje 70 % brazilské kávy arabika, vlna velmi nízkých teplot. Následky byly katastrofální, protože mrazy způsobují u kávovníků ztrátu listí a mohou zcela spálit mladé stromky. Byla tak vážně poznamenána sklizeň předního světového výrobce a vývozce kávy. Celkově ztráty dosáhly 216 000 tun, neboli 3 % roční světové produkce arabiky. 

Prudký nárůst cen podpořily také sociální nepokoje v Kolumbii, která je třetím největším světovým producentem arabiky. Svoji roli sehrály problémy s dopravou během koronavirové pandemie nebo spekulace na světovém trhu. Ceny odrůdy robusta, pěstované především v jihovýchodní Asii, vzrostly o 40 %.

Podle Mezinárodní organizace pro kávu ICO rostou ceny nepřetržitě už 16 měsíců. Jen během roku 2021 se výrobní cena kávy zvýšila od 75,5 % a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 10 let. Na maloobchodních cenách se to projevilo zejména u privátních značek obchodních řetězců, které podražily o 4,4 %, a běžných levnějších značek, které jsou dražší o 12 %. Očekává se, že během jara znatelně stoupnou ceny i velkých kávových značek, varoval francouzský internetový časopis 60 millions de consommateurs.

Prodejci se zatím snaží zdražení bránit. Například na začátku roku francouzská prodejní síť Intermarché odmítla zdražení produktů společnosti Jacobs Douwe Egberts, která vlastní více než padesát značek (třeba L´Or, Tassimo nebo Maxwell) a uvádí, že už řadu měsíců čelí bezprecedentnímu zdražování zemědělských surovin, obalů, dopravy a energií.
 

Související články