poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

I kvalitní kečupy obsahují mnoho cukru a soli

30.3.2022

Značkový kečup v britském testu chuťově předčil privátní značky, ale byl podstatně dražší. Chutné výrobky však lze najít i mezi cenově výhodnějšími produkty. Obsah soli a cukru však byl všude poměrně vysoký.

Rajčatový kečup je jednou z nejoblíbenějších omáček ve Spojeném království. Spotřebitelská organizace Which? proto srovnala produkty 10 různých značek. Do testu nebyly zařazeny výrobky se sníženým obsahem cukru nebo soli. Slepého senzorického testu se zúčastnilo 110 degustátorů z řad běžných konzumentů. Každý vzorek byl hodnocen podle vzhledu, vůně, chuti a textury. První místo obsadil kečup značky Heinz, byl však zdaleka nejdražším výrobkem v testu. Výrobky privátních značek prodejních řetězců se mu sice chuťově nevyrovnaly, i tak si ale některé vedly velmi dobře.

Vítěz testu Heinz imponoval degustátorům zejména vyváženou sladkostí a výraznou chutí. Stál však skoro třikrát více, než byla průměrná cena za 100 g zkoumaných výrobků. Obdržel doporučení Best Buy, stejně jako kečup značky Essential Waitrose, který se umístil těsně za něj. Vyznačoval se dobrou kombinací sladké a pikantní chuti a byl třikrát levnější. Velmi dobré byly také kečupy řetězců Sainsbury's a Morrisons.

Rajčatový kečup může být výborným nízkotučným dipem, ale pokud si hlídáte příjem cukrů a soli, konzumujte jej s mírou. Heinz třeba obsahoval 22,8 g cukru na 100 g výrobku a v produktech Aldi, Asda, Heinz a M&S bylo rovněž hodně soli (více než 1,5 g / 100 g).

Související články