poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Španělsko omezí reklamy nezdravých potravin zaměřené na děti

1.4.2022

Španělské Ministerstvo ochrany spotřebitelů zveřejnilo návrh zákona, který upravuje pravidla reklamy na nápoje a potraviny zaměřené na děti a dospívající. Změny se mají dotknout například čokolády, sušenek, cereálií, průmyslového pečiva nebo rychlého občerstvení.

Ve veřejném prostoru můžete narazit na spoustu reklam na zboží škodící zdraví. Jedním z následků zvýšené konzumace je pak vysoká míra dětské obezity. Spotřebitelská organizace OCU na tento problém upozorňuje dlouhodobě a studie opakovaně potvrzují jeho závažnost. Nejnovější španělská analýza reklamy na šesti televizních kanálech odhalila, že devět z deseti reklam na potraviny zaměřených na děti se týká právě nutričně nevhodných jídel. Jde převážně o sladkosti, průmyslové pečivo, energetické nápoje, džusy a šťávy nebo zmrzliny. Děti jsou přitom zranitelnou a velmi snadno ovlivnitelnou skupinou spotřebitelů.

Nový zákon zakáže reklamu na nezdravé potraviny, která cílí na dětskou populaci. Norma se bude opírat o nutriční doporučení stanovená Světovou zdravotnickou organizací WHO. Návrh definuje jako děti osoby do 16 let a bude omezovat reklamu na potraviny s vysokým obsahem tuků obecně, s velkým množstvím nasycených tuků, cukru, sodíku (soli) nebo sladidel. Půjde o všechny typy reklamy včetně propagace na sociálních sítích, webových stránkách nebo prostřednictvím influencerů. V reklamách pro děti se nebudou smět objevovat různé autority – rodiče, učitelé, slavné osobnosti, známé fiktivní postavy či influenceři.

Organizace OCU tento krok vítá, ale upozorňuje na některé aspekty, které nebyly v návrhu zohledněny. Omezení by nemělo být omezeno pouze na určitou denní dobu. Zákaz by se měl vztahovat rovněž na fantasy prvky, jako jsou kresby nebo animace. Text by neměl opomíjet product placement v pořadech nebo seriálech zaměřených na děti a mládež. Je nutné omezit také nabídku dárků nebo propagačních akcí a zakázat používání log zdravotnických společností na etiketách a reklamách pro děti.

Související články