poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drogistické zboží už nesmí obsahovat problematický lilial

4.4.2022

Kosmetika na území EU nesmí od 1. března 2022 obsahovat lilial neboli butylfenyl methylpropional. Jde o alergenní vůni, která byla zařazena na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy.

Lilial je obchodní název pro jednu z 26 známých alergenních vonných látek. Na etiketách bývá uveden rovněž jako butylfenyl methylpropional, p-BMHCA nebo 2-(4-terc-butylbenzyl)propionaldehyd. Jde o organickou chemickou sloučeninu ze skupiny aromatických aldehydů. Vyznačuje se květinovou vůní, připomínající brambořík nebo konvalinku. Ještě před několika lety byl velmi oblíbený, ale použití v kosmetice prudce kleslo v důsledku nejnovějších informací o jeho škodlivosti. VEU byl povolen pouze v nízkém množství. Oplachovací přípravky jej směly obsahovat v trochu větší míře než ty, co se z pokožky nesmývají.

Unijní seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy, označovaných jako CMR, obsahuje chemikálie, které byly klasifikovány jako karcinogenní (C), mutagenní (M) či látky snižující plodnost a toxické pro reprodukci (R). Jejich použití je v Evropě až na výjimečné případy zakázáno. Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele Evropské komise dospěl k závěru, že používání lilialu v kosmetice není bezpečné, což vedlo k oficiálnímu zákazu. Přijmutí opatření k zastavení prodeje včetně informování distributorů a stažení nevyhovujících výrobků z trhu je povinností výrobců a odpovědných orgánů.

Související články