poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Klasické barvy na vlasy jsou univerzálnější, přírodní zase šetrnější

6.4.2022

Klasické i přírodní barvy na vlasy mohou mít podobnou kvalitu a identický účinek. Jak ukázaly testy, zejména u přírodních zaleží na původní barvě vlasů. Výhodou přírodních barev je nižší riziko alergické reakce.

Sdružení rakouských spotřebitelů VKI a německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zkoumaly 11 barev na vlasy, a to sedm klasických a čtyři přírodní. Šlo o hnědé odstíny určené pro barvení blonďatých až černých vlasů. Sledovaly se výsledky barvení, stálost barvy, stav vlasů po barvení, způsob použití, obsah problematických látek, druh balení a uvedené informace.

Většina přípravků v testu barvila rovnoměrně a spolehlivě kryla šediny. Téměř všechny šlo bez problémů nanést, rozetřít a následně opláchnout. Výsledek barvení byl hodnocen bezprostředně po použití, po 28 mytích a po vystavení UV záření. Všechny produkty si vedly dobře, pokud jde o výsledek barvení a následnou stálost barvy. U přirozených barev se výsledek lišil podle původní barvy vlasů. Čtyři běžné a tři přírodní barvy dosáhly dobrých hodnocení napříč všemi parametry testu. V případě chemických barev na vlasy to byly produkty značek Poly Palette, Garnier, Schwarzkopf a L'Oréal a u přírodních barev výrobky Logona, Sante a Khadi.

Čtyři testované vzorky získaly nižší známky. Barva Syoss silně zatěžuje vlasy, přírodní barva Terra Naturi značky Müller je sice šetrnější, ale stále se nevyrovná lépe hodnoceným výrobkům. Permanentní barva Olia značky Garnier má zbytečně velké, a tudíž neekologické balení. Poměrně drahá barva Keralock slibuje možnost použití až čtyři měsíce po otevření, ale test ukázal, že se pak mění její vlastnosti a výsledek se liší od obarvení právě otevřeným produktem.

V testovaných výrobcích se vyskytovalo až pět různých aromatických aminů, které jsou u umělých barev na vlasy zcela běžné. Jde sice o povolené látky, mohou však vyvolat závažné alergické reakce. Ve všech umělých barvách na vlasy v testu se vyskytoval také resorcinol, který může vyvolat alergie a jako endokrinní disruptor má škodlivý účinek na štítnou žlázu. V únoru 2022 jej Evropská agentura pro chemické látky ECHA zařadila na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy. V uvedeném složení testovaných výrobků se nevyskytovaly nepovolené aminy ani jiné zakázané látky.

Někteří dodavatelé radí před barvením nanést na kůži trochu barviva a počkat 48 hodin, zda se neobjeví alergická reakce. Dermatologové a německý Spolkový institut pro hodnocení rizik to však nedoporučují, protože takový postup není spolehlivý a může vyvolat alergii sám o sobě. Osoby alergické na barvy na vlasy a děti do 16 let by neměly tyto výrobky používat vůbec. Barvy složené výhradně z rostlinných látek mohou také vyvolat alergické reakce, ale nebezpečí je nižší.

Test odhalil zvýšený počet choroboplodných zárodků ve výrobcích Logona, Sante a Müller. Bylo to nejspíše způsobeno skutečností, že rostlinné látky v certifikované přírodní kosmetice se nesmí ošetřovat způsoby, které obvykle ničí mikroorganismy v umělých výrobcích. Představa, že přírodní barvy na vlasy neobsahují žádné problematické látky, je mylná. Test našel arzén a těžké kovy ve třech ze čtyř takových výrobků (Khadi, Sante, Müller). To jsou látky, které se mohou hromadit v životním prostředí, ale jejich obsah v barvě na vlasy neohrožuje uživatele, protože se smícháním s tekutinou ředí a kontakt s pokožkou je krátký. V barvě Khadi bylo rovněž neškodné množství pesticidu.

Související články