Invaze Ruska na Ukrajinu narušuje dovoz zemědělských produktů do zemí EU. Podle francouzské spotřebitelské organizace import z Ukrajiny a Ruska dosud zajišťoval 80 % slunečnicových produktů dovážených do země galského kohouta (šlo o oleje, lecitin, semena i šrot). Obchod nyní zamrzl na mrtvém bodě a neočekává se, že bude brzy obnoven. Ukrajinští zemědělci nemohou zasít a evropské státy uvalily na Rusko ekonomické sankce.
V dohledné době bude nutné nahradit slunečnicové produkty sójovými nebo řepkovými. Dotkne se to například stolních olejů, margarínů, potravin připravovaných na oleji (třeba lupínků či obalovaných rybích filetů), výrobků obsahujících olej, lecitin nebo slunečnicová semínka (například pečiva, sušenek, koláčů, hotových jídel) či potravin živočišného původu bez geneticky modifikovaných organismů (GMO).
Ukrajina byla hlavním dodavatelem slunečnicového krmiva bez GMO pro hospodářská zvířata a chovatelé budou muset přejít na sójový šrot obsahující GMO. Řada ekologických označení ovšem ve svých specifikacích vyžaduje výhradně potraviny bez GMO – jde o značky bio, chráněná označení původu nebo označení produktů ze zvířat či drůbeže z volného výběhu.
Informace na obalech se budou měnit. Prodleva mezi objednáním nového obalu a dodáním do továrny však bývá dlouhá, nejméně několik měsíců. Celý proces může trvat rok nebo dva, což vyvolá dva problémy: informace na obalech v mezičase nebudou spolehlivé a spotřebitelé nebudou varováni před možným obsahem alergenů.
Francouzské Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebu a potlačování podvodů (DGCCRF) spojilo sdružení spotřebitelů, výrobce a distributory, aby spolu definovali nutná opatření. S ohledem na riziko alergií budou příslušné výrobky opatřeny samolepkami s údaji o změně receptury. Půjde především o sušenky, dorty, čokolády a další produkty, ve kterých bude slunečnicový lecitin nahrazen sójovým. I tento proces se může zdržet kvůli nedostatku nálepek a přetížení evropských tiskáren. Než se situace vrátí k normálu, bude fungovat zvláštní informační web DGCCRF.
Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir ale varuje, že internetové stránky neřeší problém informovanosti při nákupu v obchodech, a požaduje speciální, jasně viditelné cedule v obchodech. O všech návrzích se zatím jedná.