poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tuhý šampon nebývá úspornější ani ekologičtější než klasický

12.4.2022

Tuhé šampony slibují stejný účinek jako tekuté a jsou prezentovány jako ekologická a cenově výhodnější alternativa. Environmentální tvrzení jsou však relativní a francouzský test ukázal, že nelze hovořit ani o úspoře peněz.

Deklarovaný počet mytí jedním tuhým šamponem je oproti realitě často nadsazený. Platí to zejména pro značky, které tvrdí, že s jejich produktem vyrobíte tolik mycí hmoty jako se dvěma 250 ml lahvičkami tekutého přípravku. Ukázaly to laboratorní testy spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir. Tuhý šampon vydrží déle, ale rozhodně ne dvakrát více než tekutý. To znamená, že spotřebitel na jeho koupi nemůže ušetřit, protože rozhodně nejde o levné výrobky – prodávají se mnohem dráž než klasické šampony. 

Testovací tým vypočítal cenu za jedno mytí tuhým šamponem a srovnal ji s cenou jednoho mytí tekutým šamponem stejné značky. Jedno použití tuhého přípravku bylo 1,2–4,5krát dražší než mytí tekutým a pouze tři z šestnácti testovaných vzorků si vedly nadprůměrně. 

Nejlépe se v testu umístily tuhé šampony značek Garnier a Foamie, získaly však pouze  dobré hodnocení. Nejdražší produkt (L'Occitane) byl jedenáctý.

Udržitelnost tuhých šamponů není tak jednoznačná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Výhodou je absence plastů v  obalech, což snižuje spotřebu ropných produktů i přepravní hmotnost a papír obalu je snáze recyklovatelný.

Jenže obal neurčuje celkovou ekologičnost výrobku. Je nutné vzít v úvahu všechny fáze životního cyklu šamponu –  kvalitu a původ ingrediencí, výrobu, přepravu i způsob použití. Dřívější německé testy ukázaly, že nejvíce zatěžuje přírodu právě způsob použití, a proto jsou rozdíly mezi tekutým a tuhým šamponem zcela zanedbatelné. Pevný šampon může být ekologičtější pouze při velmi uvědomělých mycích návycích.

Související články