Mnozí bývalí kuřáci si po vysazení cigaret stěžují na průměrný váhový přírůstek 2,5–4,5 kg. Důvodů může být podle španělské spotřebitelské organizace OCU několik. Může docházet k zpomalení bazálního metabolismu, protože nikotin urychluje spalování kalorií a po jeho vysazení se procesy v těle mění. Nikotin také potlačuje chuť k jídlu, která po vysazení může stoupnout. Nekuřáci mohou lépe vnímat chuť i vůni pokrmů a nápojů, což může být důvod k většímu potěšení z jídla či pití a vyšší konzumaci.
Nejčastěji používanou medikací při odvykání kouření jsou přípravky s účinnou látkou vareniklin a bupropion nebo nikotinová substituce, například nikotinové náplasti, žvýkačky nebo pastilky. Odborníci z neziskové vědecké organizace Cochrane zjišťovali, zda některá z těchto terapií vede k menšímu přibírání na váze.
Objevili 45 klinických studií, které srovnávaly změnu hmotnosti bývalých kuřáků užívajících substituční terapii, vareniklin nebo bupropion s účinky placeba. Navzdory zaznamenaným váhovým rozdílům během jednotlivých studií byly hmotnostní změny při užívání bupropionu nebo varenilklinu a placeba po roce prakticky stejné. Účastníci s nikotinovou substituční léčbou přibrali v průměru o půl kilogramu méně než uživatelé placeba, ale bez záruky, že se jejich váha udrží v čase.
Závěry metastudie ukazují, že uvedené tři metody odvykání kouření mírně potlačují přibírání na váze v průběhu léčby, ale z dlouhodobého hlediska jde o bezvýznamný výsledek. Žádná z nebrání nárůstu hmotnosti u osob, které přestanou kouřit.