poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé ryby a paryby umí počítat, ale nevíme proč

18.4.2022

Cichlidy a rejnoci mohou provádět jednoduché sčítání a odečítání do pěti, překvapila svými výsledky studie v časopise Scientific Reports. Nicméně není jasné, k čemu své matematické schopnosti používají.

Cichlidy (neboli vrubozubcovití) a také rejnoci dokážou bez počítání rozlišit malá množství objektů. Lze je například vycvičit tak, aby spolehlivě odlišili skupinu tří objektů od skupiny čtyř. Výzkumný tým Institutu zoologie na Univerzitě v Bonnu navíc nyní prokázal, že obě skupiny zvládají také některé matematické úkony. Vědcům se podařilo vycvičit ryby tak, aby prováděly jednoduché sčítání a odečítání a zvyšovaly nebo snižovaly počáteční hodnotu o jedna.

Jak vysvětlit cichlidám zadání „2+1“ nebo „5–1“? Podle internetového časopisu ScienceDaily.com vědci použili metodu, která se osvědčila při testování matematických schopností včel. Ukázali rybám sbírku geometrických tvarů -- například čtyři čtverce. Pokud byly zbarveny modře, znamenalo to, že je k nim třeba přičíst jeden další. Žlutá naproti tomu znamenala odečet jednoho objektu. Po původním podnětu (neboli zadání) byly rybám ukázány dva nové obrázky -- jeden s pěti a druhý se třemi čtverci v příslušné barvě. Pokud doplavaly ke správnému obrázku, byly odměněny jídlem. Pokud odpověděly chybně, odplavaly s prázdnou. Postupem času se naučily spojovat barvy s požadovanou operací.

Dokážou však ryby tyto znalosti aplikovat na nové úkoly? Skutečně pochopily matematické pravidlo vyjádřené barvami? Vědci záměrně během tréninku vynechali zadání 3+1 a 3–1, která rybám předložili až po počáteční úspěšné fázi učení. Pokud bylo zadání 3+1 (tedy tři modré objekty), měly ryby na vybranou mezi čtyřmi a pěti modrými objekty. Mnoho se jich nenechalo zmást a nevybralo třeba největší hodnotu, nýbrž doplavalo k obrázku čtyř modrých objektů.

Úspěch pokusů překvapil i samotné výzkumníky. Ryby si totiž poradily také s náročnějšími úkoly, kdy objekty neměly stejný tvar ani velikost. Musely rozpoznat počet zobrazených tvarů a zároveň z jejich barvy odvodit zadání, vše si zapamatovat a rozhodnout o výsledku až po předložení dalších obrázků. Celkově jde o výkon, který vyžaduje poměrně složité myšlení. Ryby ovšem nemají mozkovou kůru, která je zodpovědná za složité kognitivní procesy u savců. Není známo, že by tyto dvě skupiny ryb a paryb ve volné přírodě potřebovaly dobré matematické schopnosti. Jiné druhy mohou věnovat pozornost počtu proužků svých sexuálních partnerů nebo množství vajíček ve snůškách, to však není případ rejnoků nebo cichlid.

Související články